Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning dnes na pravidelné tiskové konferenci sdělila reportérovi, že Spojené státy dvakrát vystoupily z UNESCO, což mělo negativní dopad na práci UNESCO, pouze dodržováním pravidel pak ale mohou získat zpět důvěru.
Reportér se uvedl, že podle zpráv americký ministr zahraničí Antony Blinken 22. března řekl, že Čína je největším přispěvatelem do UNESCO a má velký vliv. Pokud se Spojené státy nezúčastní, ztratí možnost utvářet chování organizace. Je velmi důležité, aby se Spojené státy vrátily do UNESCO. Jaký je komentář Číny?
Mao Ning poukázala na to, že Spojené státy dvakrát vystoupily z UNESCO, což mělo negativní dopad na práci UNESCO. »Pokud se Spojené státy chtějí vrátit do UNESCO, doufáme, že hlavním záměrem Spojených států je převzít mezinárodní odpovědnost, plnit mezinárodní závazky, podporovat multilateralismus a podporovat mezinárodní spolupráci. Zároveň by americká strana měla přezkoumat své chybné činy spočívající v porušování smluv a projevit dobrou vůli a upřímnost při dodržování mezinárodních pravidel a respektování mezinárodních zákonů,« uvedla. Pouze tímto způsobem mohou podle ní USA získat důvěru mezinárodního společenství a podporu členů UNESCO
Mezinárodní organizace jsou platformou pro mezinárodní spolupráci, nikoli bojištěm pro geopolitické hry, pokud Spojené státy upřímně a objektivně hodnotí pozitivní roli Číny v UNESCO, vítáme to, připomněla mluvčí s tím, že pokud se však Spojené státy vrátí do UNESCO, aby vyvážily a omezily čínský vliv, jen to přiměje všechny strany k otázce, zda Spojené státy mění pouze formu, aniž by změnily podstatu, a stále staví »Ameriku na první místo« nad mezinárodní veřejný blahobyt.
Mao Ning poukázala také na to, že »Společné prohlášení o plánu rozvoje klíčových směrů čínsko-ruské hospodářské spolupráce do roku 2030« podepsané hlavami států Číny a Ruska je návrhem a plánem na nejvyšší úrovni pro spolupráci v klíčových oblastech mezi oběma zeměmi v další fázi. »Vztahy mezi Čínou a Ruskem jsou nestranné, nekonfliktní a necílí na třetí stranu. Vzájemně výhodná spolupráce mezi oběma stranami bude přínosem pro národy obou zemí i pro celý svět. Jde o upřímné přátelství mezi gentlemany, které je v příkrém rozporu s hegemonií a šikanou Spojených států a jejich mozaikou uzavřených, sobeckých a úzkých kruhů,« uvedla mluvčí.
V otázce ukrajinské krize Čína podle ní vždy dodržovala cíle a zásady Charty OSN, zastávala objektivní a spravedlivý postoj, aktivně podporovala mírová jednání a vždy pevně stála na straně míru, dialogu a historické korektnosti. »Hráli jsme konstruktivní roli při dosažení politického řešení krize na Ukrajině,« konstatovala.
Reportér se také zeptal na vystoupení generálního ředitele TikToku na slyšení amerického Kongresu. Mao Ning poukázala na to, že čínská vláda přikládá velký význam ochraně soukromí a bezpečnosti dat v souladu se zákonem. Nikdy nepožadovala a nebude vyžadovat, aby společnosti nebo jednotlivci shromažďovali nebo poskytovali údaje a zpravodajské informace umístěné v cizí zemi čínské vládě v rozporu s místními zákony. »Americká vláda zatím neposkytla žádné důkazy, které by prokázaly, že TikTok ohrožuje americkou národní bezpečnost, ale opakovaně předpokládá vinu a bezdůvodně potlačuje příslušné společnosti. Americká strana by měla vážně respektovat zásady tržního hospodářství a spravedlivé hospodářské soutěže, přestat bezdůvodně potlačovat společnosti z jiných zemí a poskytnout společnostem z celého světa otevřené, spravedlivé a nediskriminační prostředí pro investice a působení v USA,« uvedla.
(pr)