USA a spol. se bojí vyšetření sabotáže NS, ukázalo zasedání Rady bezpečnosti

Spojené státy a země, které je podporují, se obávají spravedlivého mezinárodního vyšetřování sabotáže Severních proudů. Uvedl to v pondělí večer Dmitrij Poljanskij, první zástupce stálého zástupce Ruska při OSN bezprostředně poté, co Rada bezpečnosti OSN nepřijala rusko-čínskou rezoluci, která by pod záštitou světového orgánu vyšetřila sabotáže plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2 (NS). Rusko, Čína a Brazílie hlasovaly pro návrh, zatímco zbývajících 12 členů Rady se hlasování zdrželo.

»Myslím, že s hlasováním o našem návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN o sabotáži Severního proudu z 27. března můžeme být vcelku spokojeni,« uvedl Poljanskij na svém kanálu Telegram. »Samozřejmě jsme si nedělali iluze, že by západní členové Rady bezpečnosti mohli náš text přijmout. Spravedlivé mezinárodní vyšetřování tohoto vysoce závažného zločinu si Američané a jejich satelity, kteří v Radě dominují, představují jen v těch nejhorších snech. Přesto se nikdo z nich neodvážil hlasovat proti,« dodal.

»Na druhou stranu nás při hlasování podpořili nejen naši spolupředkladatelé, Číňané, ale také naši partneři z BRICS, Brazilci, a to je velmi důležité,« upozornil diplomat a pokračoval: »Když k tomu připočteme skutečnost, že tolik nezápadních členů Rady bezpečnosti ve svých vysvětleních hlasování vyzvalo Dány, Švédy a Němce, aby si pospíšili a byli transparentnější a informovali o průběhu vyšetřování, informační efekt zasedání se jednoznačně posouvá ve prospěch našich požadavků, nikoliv k západnímu stanovisku, že s ohledem na úsilí tří zemí je již s vyšetřováním sabotáží vše v pořádku.«

Dále diplomat uvedl, že delegace USA »ztratila nervy a jejich zástupce se snažil najít v textu něco, co tam nebylo – ‚předem daný výsledek‘ vyšetřování«. »Okamžitě jsme ho na to upozornili a zároveň jsme se ho zeptali, jak si máme vykládat přiznání (amerického prezidenta Joea) Bidena, že Nord Stream bude zničen, učiněné několik měsíců před tím, než byl náš plynovod poškozen,« poznamenal Polansky. Američan se podle něj »rozhodl jednoduše mlčet a jeho mlčení bylo výmluvnější než jakékoli přiznání«.

»Využili jsme příležitosti, abychom ve svých prohlášeních před hlasováním i po něm zaznamenali naše hodnocení vyšetřování Dánska, Švédska a SRN a zároveň pokusy západního tábora ‚zamést stopy‘, místo aby přispěli k úspěšnému vyšetřování,« uzavřel diplomat.

(ici, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy