Spojené státy a Velká Británie provedly v pátek brzy ráno sérii náletů na vojenská stanoviště povstaleckého hnutí Ansar Alláh (Hútíů) v Jemenu v reakci na pokračující útoky povstalců na plavidla proplouvající Rudým mořem. Podle prohlášení zástupců obou západních států byly zasaženy rakety, bezpilotní letouny a radarové stanice Hútíů.
Spojené státy a jejich spojenci ve čtvrtek podnikli letecké a raketové útoky na cíle húthijských povstalců po celém Jemenu poté, co Íránem podporované milice podnikly několik útoků drony a raketami na lodě proplouvající Rudým mořem.
Společný útok, do něhož se zapojily americké letouny, lodě a ponorky, přišel poté, co Hútíové ignorovali několik týdnů trvající varování Washingtonu a jeho spojenců, aby zastavili své útoky na plavidla na této obchodně důležité vodní cestě. Údery provedly USA a Spojené království s podporou Austrálie, Kanady, Nizozemska a Bahrajnu.
Hútíové ujistili, že pokud USA a Spojené království zahájí letecké údery na Jemen, podniknou odvetu.
Bidenova a Sunakova prohlášení
Americký prezident Joe Biden oznámil, že úder v Jemenu byl reakcí na »bezprecedentní útoky Hútíů« v Rudém moři. Vedoucí představitelé USA a Velké Británie uvedli, že údery měly »obranný charakter«.
Britský premiér vyzval Hútíje, aby přestali ostřelovat civilní lodě a podnikli kroky ke snížení napětí.
Washington nevyloučil další opatření v reakci na útoky Hútíů v Jemenu na ochranu svých ozbrojených sil a svobody mezinárodního obchodu.
Zasažené cíle
Tisková služba amerického letectva informovala o tom, že americké letectvo zasáhlo více než 60 cílů na 16 místech jemenského povstaleckého hnutí Ansar Alláh. Britské letectvo zasáhlo dvě stanoviště Hútíů: letiště v Abbs a odpalovací stanoviště dronů v Bani.
Podle vysokého představitele americké administrativy provedly USA, Spojené království a jejich partneři v Jemenu údery mimo jiné proti raketovým základnám, radarovým stanicím a dronům. Rovněž vyhodnotil škody způsobené Hútíům jako značné, ale na brífinku neuvedl žádné podrobnosti.
Reakce
Abdulláh bin Amer, mluvčí húthijského vedení, řekl televizi Al-Džazíra, že hnutí zaútočí na americké a britské základny v regionu, pokud obě země rozšíří rozsah nepřátelských akcí.
Náměstek jemenského ministra zahraničí Husajn al-Azí uvedl, že Londýn a Washington »musí být připraveny zaplatit vysokou cenu« za masivní údery na Jemen.
Nasreddin Amer, zástupce vedoucího tiskové kanceláře hnutí, uvedl, že ozbrojené síly země budou reagovat. Představitel americké administrativy na brífinku uvedl, že ze strany Hútíů zatím nedošlo k žádné přímé reakci.
Hizballáh považuje úder na Hútíje za agresi proti Jemenu.
Agentura Bloomberg uvedla, že případná reakce Íránu na americké údery v Jemenu by se dotkla 20 % dodávek pohonných hmot.
Indické námořnictvo zapojilo 6 až 10 velkých lodí do monitorování bezpečnostní situace v Arabském moři a Adenském zálivu.
Britský ministr zahraničí David Cameron prohlásil, že má zájem na zajištění bezpečnosti v Rudém moři.
Fádí al-Šamrí, politický poradce iráckého premiéra, tvrdí, že západní země eskalují napětí na Blízkém východě tím, že rozšiřují okruh konfliktů, zatímco jiné země vyzývají ke zdrženlivosti a odmítají eskalaci.
(jb, TASS)