Ukrajinské úřady mohou pozdržet výplatu mezd 1,4 milionu učitelů a asi 500 000 státních zaměstnanců, pokud západní země nepřidělí novou pomoc. Pro list Financial Times to uvedla první místopředsedkyně ukrajinské vlády a ministryně hospodářství Julija Sviridenková.
Podle ní v případě, že nebude zahraniční pomoc, hrozí také zpoždění výplaty důchodů a dávek 10 milionům důchodců. Sviridenková zdůraznila, že Ukrajina bude upřednostňovat obranu a obsluhu dluhu, což znamená, že »existuje obrovské riziko podfinancování některých sociálních sektorů«. Vyjádřila také naději, že v únoru bude EU schopna schválit dodatek k rozpočtu společenství, který Ukrajině na příští čtyři roky přidělí 50 miliard eur, a do konce března začne prostředky převádět, ale podle vicepremiérky nebudou pro rozpočet země stačit.
Sviridenková varovala, že hluboké škrty ve veřejných výdajích nebo rostoucí inflace by mohly podkopat ukrajinskou ekonomiku a oslabit její daňovou základnu, což by zemi učinilo ještě závislejší na zahraniční podpoře.
Úspory na lécích a vzdělávání
Již dříve ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko prohlásil, že Ukrajina by měla »několikrát« omezit veřejnou spotřebu, aby se země dostala na válečnou úroveň. Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková nedávno uvedla, že Kyjev bude čelit možnému snížení sociálních výdajů. Poznamenala, že vojenské akce mohou trvat déle, než se zpočátku zdálo, a prostředků na sociální a humanitární sféru bude méně, než by bylo žádoucí. Jak uvedla šéfka rozpočtového výboru Nejvyšší rady Roksolana Pidlasová, ukrajinské úřady budou šetřit na lécích a vzdělávání, pokud se jim nepodaří získat další finanční prostředky od západních partnerů.
Státní rozpočet Ukrajiny na rok 2024, který schválil parlament, obsahuje schodek ve výši 43,5 miliardy dolarů. Podle dokumentu by zahraniční půjčky země měly činit 41 miliard dolarů. Existují však obavy, že rozpočet obsahuje více příjmů, než jsou západní partneři ochotni poskytnout. V posledních dnech tyto obavy ještě zesílila skutečnost, že během summitu EU minulý týden se lídrům EU nepodařilo vyřešit otázku přidělení 50 miliard eur Ukrajině v rámci čtyřletého programu podpory země, zatímco americký Kongres stále neschválil balíček pomoci Kyjevu ve výši 61 miliard dolarů.
Dne 20. prosince ukrajinské ministerstvo financí uvedlo, že úřady země snížily své požadavky na západní pomoc v příštím roce ze 41 miliard dolarů na 37,3 miliardy dolarů. Podle Marčenka Kyjev od počátku roku 2023 obdržel od mezinárodních partnerů přes 39 miliard dolarů a do konce roku obdrží celkem asi 42,3 miliardy dolarů.
(cik, TASS)