V hlavním městě autonomní republiky Baškortostán Ufa, které leží 1520 km východně od Moskvy v Ruské federaci a je jedním z nejvýchodnějších měst na Evropském kontinentu, se 15. prosince konalo fórum »Ufimskij dialog«. Jeho tématem byly především sankce uvalené Západem na Ruskou federaci, případně další země světa, jako je Čína, Irán, Pákistán, Sýrie, Kuba, KLDR nebo například Venezuela a další.
Odpovědí na západní sankce je v současné době především posílení mezinárodních vazeb a vytváření mezinárodních platforem pro spolupráci mezi podniky a vládami. Zasedání podpořilo rozvoj rozmanitých mechanismů mezinárodní spolupráce s cílem zlepšit a posílit mezinárodní hospodářské vztahy mezi všemi zeměmi, které se chtějí rozvíjet ve vzájemné výhodné spolupráci.
Na fóru, který řídil Andrei Nazarov, předseda vlády Baškirské republiky, vystoupili Miroslav Radačovský, poslanec Evropského parlamentu, Sergey Kanavsky, výkonný tajemník Obchodní rady Šanghajské organizace pro spolupráci, Arthur Leer, viceprezident Asociace vývozců a dovozců, Gao Qi vedoucí Čínského výboru pro podporu mezinárodního obchodu a Čínské komory mezinárodního obchodu Čína v Rusku, Stefano Valdegamberi, člen regionální rady regionu Benátska, Aikut Balgiogullary, turecký zástupce společnosti Ermetal a.s. Group a poslanec Bundestagu. Závěrečné vystoupení patřilo Marii Zacharovové, ředitelce informačního a tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace, která vystoupila s velmi důrazným diplomatickým projevem.
Slovenský europoslanec Radačovský řekl, že »ne všichni v Evropě sdílejí takzvanou sankční politiku Evropské unie a Spojených států. Je mnoho těch kteří odmítají jakékoliv sankce a chtějí na různé úrovni spolupracovat například s Ruskem i dalšími zeměmi třeba v oblasti kultury a přátelství a jsem rád za každé takové setkání, protože je to důležité pro udržení přátelské spolupráce«.
Zacharova mimo jiné uvedla, že Ruská federace nerozumí tomu, proč v Evropě a v západních zemích není fakticky akceptována presumpce neviny. Co je smyslem a účelem 40 let trvajících sankcí vůči Iránu, Kubě, KLDR a teď vůči Čínské lidové republice. Ruská federace se podle ní se sankcemi postupně vyrovná. Zároveň upozornila, že přes velkou krizi jsou tu některé společnosti, které vydělávají kolosální zisky na obchodu s obilím.
Nazarovpoté ještě uvedl, že všem zemím, které stojí o spolupráci zejména v obchodní sféře, je otevřená platforma Šanghajská organizace spolupráce. Uvedl to na příkladu Turecka, které je součástí paktu NATO a s touto organizací, ale i přímo s Ruskou federací úzce spolupracuje.
(brom)
„démoška= sankce