Turecký prezident Tayyip Erdogan prohlásil deset provincií postižených zemětřesením za nouzovou oblast a vyhlásil v nich výjimečný stav. Pro obyvatele zemětřesením postižených regionů byly připraveny desetitisíce hotelových pokojů, pomoc stále přichází ze 70 zemí a do záchranných prací je zapojeno 26 000 lidí. Cizinci v letoviscích prý žádnou změnu nezaznamenají.
»Zemětřesení způsobilo obrovské škody. Byla to největší katastrofa nejen v dějinách naší země, ale i celého světa. Oblasti postižené zemětřesením vyhlašujeme za nouzovou zónu a v těchto deseti provinciích zavádíme tříměsíční výjimečný stav,« řekl Erdogan. »Prožíváme nejbolestivější dny v naší historii. Dvě silná zemětřesení s ohniskem v Pazardžiku a Elbistánu v Kahramanmaraši způsobila rozsáhlé škody. Postiženo bylo přibližně 13,5 milionu našich občanů,« dodal prezident.
Turecký prezident zdůraznil, že »tato opatření jsou nutná kvůli následkům, k nimž zemětřesení vedla«. Stav nouze podle něj »zaručuje rychlé a účinné pátrací a záchranné práce«.
Počet obětí zemětřesení v Turecku dosáhl 5434. Postiženo bylo 31 777 osob. Zničených budov je nejméně 5775. V úterý to v místní televizi oznámil ministr zdravotnictví Fahrettin Koça.
Do postižených oblastí přijelo více než 1100 sanitek z jiných provincií. Na místě pracuje dalších 6000 lékařů záchranné služby a přibližně 3000 dalších specialistů. Při pátracích a záchranných operacích bylo zachráněno více než 8000 lidí.
Další opatření
Turecké úřady v úterý oznámily další opatření potřebná k rychlému odstranění následků zemětřesení a pomoci potřebným. »V první fázi jsme našim institucím okamžitě vyčlenili 100 miliard lir (5,3 miliardy dolarů – pozn. TASS) na poskytnutí mimořádné pomoci a organizaci podpůrných opatření. V oblasti katastrofy se připravují nezbytné plány, jak obětem zpřístupnit hotely, které již pozastavily svou činnost kvůli zimnímu období. Jen v regionu Antalya je pro tento účel připraveno 50 000 lůžek,« uvedl Erdogan.
Mezinárodní pomoc
Erdogan připomněl mezinárodní pomoc, kterou Turecku poskytla řada zemí. »Dosud jsme obdrželi nabídky pomoci od 70 zemí a 14 mezinárodních organizací. Vedli jsme také telefonické rozhovory s 18 hlavami států a vlád. Rád bych poděkoval všem našim přátelům, kteří se na nás obrátili, aby nám vyjádřili podporu a nabídli pomoc v této pro naši zemi těžké době,« řekl.
Do pátracích a záchranných prací je v současné době zapojeno 26 000 pracovníků příslušných tureckých agentur. Každý den se tento počet zvyšuje díky dalším záchranným týmům z jiných částí země a týmům přijíždějícím ze zahraničí.
Dopad na cestovní ruch
Zdroj z tureckého turistického průmyslu agentuře TASS řekl, že výjimečný stav v regionech postižených zemětřesením nijak neovlivní dovolenou zahraničních turistů. »Ne, to spolu vůbec nesouvisí. Tím spíše, že byl vyhlášen pouze v regionech postižených přírodní katastrofou. To znamená, že zahraniční turisté v letoviscích žádné změny nezaznamenají. Jejich dovolené se to nedotkne,« vysvětlil zdroj.
Škody za hranicemi Turecka
Provincii Kahramanmaras na jihovýchodě Turecka v pondělí zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně. Otřesy, po nichž následovalo asi 300 následných otřesů, byly cítit v deseti provinciích země i v sousedních státech včetně Sýrie. Krátce nato byl zaznamenán nový silný přírodní otřes. Podle syrského ministerstva zdravotnictví bylo v Syrské arabské republice zabito 812 lidí a více než 1400 jich bylo zraněno.
V syrském Aleppu hrozí zřícení téměř 2000 budov
Po pondělním zemětřesení hrozí zhroucení přibližně 2000 budov ve městě Aleppo na severozápadě Sýrie, informovala v úterý televizní stanice Al Mayadeen. Podle předběžných údajů dosáhl počet obětí v Aleppu asi 300 a dalších 600 lidí bylo zraněno.
V Sýrii byly nejvíce zasaženy provincie Aleppo, Latakia, Tartous a Hama na západě a severozápadě země.
Škody na kulturních památkách posoudí odborníci UNESCO
»UNESCO již společně s dalšími organizacemi zahájilo předběžné hodnocení škod, které zemětřesení v Turecku a Sýrii způsobilo na kulturních památkách,« uvedl tiskový atašé UNESCO Tom Mallard.
Uvedl, že na práci se podíleli odborníci z Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS). Zástupce agentury zdůraznil, že »je nutné okamžitě zajistit bezpečnost kulturních památek«.
Generální ředitelka UNESCO Audre Azoulayová vyjádřila soustrast rodinám obětí katastrofy a ujistila, že UNESCO poskytne veškerou potřebnou podporu v rámci svého mandátu.
(jb, TASS)