Turecké ministerstvo obchodu rozhodlo o uvalení omezení na vývoz 54 položek průmyslového zboží do Izraele od 9. dubna »až do ukončení nepřátelských akcí v Gaze a vytvoření podmínek pro nerušené dodávky humanitární pomoci« do enklávy.
Ve zveřejněném rozhodnutí ministerstva se mimo jiné uvádí, že omezení byla uvalena na různé druhy ocelových výrobků, hliník, barvy, elektrické kabely, letecké palivo, oleje, hnojiva a některé druhy průmyslových strojů.
Na seznamu omezení je také cement, všechny druhy železných a ocelových stavebních materiálů, výztužná ocel, optické kabely, vysokozdvižné vozíky, bagry, žula, mramor, izolační materiály, zařízení na zpracování kovů, obráběcí stroje, cihly a slín a chemikálie používané při zpracování kovů.
»Rozhodnutí podléhá okamžitému výkonu. Uložená omezení zůstanou v platnosti, dokud Izrael v rámci svých mezinárodních závazků nevyhlásí okamžité příměří v pásmu Gazy a neumožní nepřetržité dodávky pomoci v dostatečném množství,« uvedlo ministerstvo v prohlášení. Ministerstvo rovněž připomnělo, že ohledně situace v Gaze byly přijaty tři rezoluce OSN a jeden rozsudek Mezinárodního soudního dvora, »které jsou pro Izrael závazné«.
Ministerstvo obchodu zdůraznilo, že židovský stát nepřestal »hrubě porušovat mezinárodní právo a ignorovat četné výzvy mezinárodního společenství k příměří a nepřerušované humanitární pomoci«. »Izrael bohužel nedodržel jediné rozhodnutí, které v této souvislosti přijaly RB OSN, Valné shromáždění OSN, Rada OSN pro lidská práva a Mezinárodní soudní dvůr. Turecko ve skutečnosti dlouhodobě brání prodeji jakéhokoli zboží nebo služeb Izraeli, které by mohly být použity pro vojenské účely,« upozornilo turecké ministerstvo. Ministerstvo rovněž vyzvalo »všechny členy mezinárodního společenství, aby přispěli k tomu, aby Izrael plnil své závazky podle mezinárodního práva«.
Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan 8. dubna uvedl, že se orgány republiky »rozhodly zavést řadu nových opatření proti Izraeli«. Vysvětlil, že dříve byla humanitární pomoc do Gazy dodávána přes Jordánsko a shazována padákem. Turecko podle něj nabídlo Jordánsku, aby se k tomuto úsilí připojilo a pomoc doručovalo vojenskými dopravními letadly svého letectva. Jordánské úřady tento návrh přijaly příznivě, ale izraelská strana plán odmítla, což je pravděpodobně důvodem údajných opatření proti Izraeli.
(cik, TASS)