Tuniská opozice po parlamentních volbách vyzvala prezidenta k odchodu z funkce

Opoziční Fronta národní spásy v Tunisku (NSTF) vyzvala tuniského prezidenta Kaíse Saída k odchodu z funkce. Prezident podle ní po parlamentních volbách s účastí pod devět procent ztratil legitimitu. Informovala o tom agentura Reuters.

Většina opozičních politických stran dnešní parlamentní volby v Tunisku bojkotovala. Hlasování podle nich bylo pouze vyvrcholením prezidentovy snahy o přechod k vládě jednoho muže v severoafrické zemi, která se diktatury zbavila v roce 2011. Volební účast podle předběžných údajů volební komise činila pouze 8,8 procenta.

Řada mladých mužů v době voleb podle Reuters zaplnila kavárny v hlavním městě Tunisu a sledovala utkání mezi Marokem a Chorvatskem o třetí místo na fotbalovém mistrovství světa. »Jsem takový blázen, abych opustil zábavu u fotbalu a šel volit parlament, který nemá žádnou moc?« poznamenal jeden z fotbalových fanoušků.

NSTF, kterou tvoří několik opozičních stran, vyzvala k »masivním protestům« s cílem prosadit nové prezidentské volby. »To, co se dnes stalo, je zemětřesení. Od tohoto okamžiku považujeme Saída za nelegitimního prezidenta a po tomto fiasku požadujeme jeho rezignaci,« uvedl jeden z představitelů NSTF.

Saíd loni pozastavil činnost tehdejšího parlamentu, rozpustil vládu a převzal většinu pravomocí. Nechal sepsat novou ústavu a k jejímu potvrzení uspořádal letos v červenci referendum. V září pak prezident představil nový zákon, kterým omezil vliv politických stran a snížil počet křesel v dolní komoře parlamentu.

Nový zákon také zavedl hlasování pro konkrétní kandidáty místo stranických kandidátek a umožňuje odvolat poslance, pokud deset procent jejich voličů podá parlamentu oficiální žádost. Opoziční strany označují nový volební zákon za snahu je umlčet. Saíd má nicméně i nadále podle agentury AP velkou podporu voličů. Řada lidí v Tunisku je totiž přesvědčena, že demokracie v zemi selhala, a prezidentovy autokratické reformy vítá.

Saídovi kritici prezidenta viní z autoritářství a ohrožování demokratického procesu započatého po pádu dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího, který odstoupil 14. ledna 2011. Volby se konaly ve stejný den, kdy se před 12 lety ve městě Sídí Bú Zíd upálil zelinář Muhammad Buazízí. Jeho smrt spustila v zemi vlnu protestů, které vedly k pádu dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího a odstartovaly takzvané arabské jaro.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy