Thajsko zdvojnásobí počet kontrol mořských plodů dodávaných z Japonska na přítomnost radioaktivních látek v nich kvůli vypouštění vyčištěné vody z jaderné elektrárny Fukušima-1 do oceánu. Informovaly o tom noviny Bangkok Post.
Podle Lertchaie Lertwuta, zástupce generálního tajemníka thajského Úřadu pro potraviny a léčiva FDA a další regulační orgány »zdvojnásobí počet testovaných a odebraných vzorků mořských plodů na přítomnost radioaktivních materiálů, aby zvýšily důvěru spotřebitelů v jejich bezpečnost«. Očekává se, že první zásilka japonských mořských plodů z vypouštění vyčištěné vody do oceánu po havárii jaderné elektrárny Fukušima dorazí do Thajska v polovině září.
»Úřad pro kontrolu potravin a léčiv a oddělení rybolovu od roku 2011, kdy došlo k tsunami, běžně odebírají vzorky mořských plodů dodávaných z oblasti, kde se nachází jaderná elektrárna. Analýzy vzorků nikdy nezjistily potraviny a další zboží, které by obsahovaly radioaktivní materiály překračující thajské bezpečnostní normy,« uvedl Lertwut.
Ve čtvrtek energetická společnost Tokyo Electric Power uvedla, že japonští odborníci začali vypouštět do oceánu první várku radioaktivně upravené vody z jaderné elektrárny Fukušima. Měření ukázala, že vyčištěná voda připravená k vypuštění byla dostatečně zředěna mořskou vodou. V návaznosti na to čínská Generální celní správa oznámila, že od 24. srpna zcela pozastaví dovoz mořských plodů pocházejících z Japonska, čímž zdůraznila své znepokojení nad jejich vypouštěním.
(jb, TASS)