Insideři z textilního a oděvního průmyslu ve Spojených státech a dalších zemích varují před zavedením dalších amerických cel na textil a oděvy.
Ačkoli možná přineslo určitou úlevu, že americký prezident Donald Trump v den své inaugurace v pondělí neoznámil zavedení cel, obavy přetrvávají, protože cla mohou být stále zavedena, uvedl Stephen Lamar, prezident a generální ředitel American Apparel & Footwear Association.
Ve svém projevu na středeční panelové diskusi na Texworld NYC, největším veletrhu textilu a oděvů na východním pobřeží USA, Lamar uvedl: „Nejistota skutečně negativně ovlivňuje mnoho lidí, protože chtějí činit rozhodnutí, ale je těžké rozhodovat, když stále nevíte, co se bude dít v budoucnu.“
Cla, pokud budou zavedena, jsou doslova daní, která se promítá do dodavatelského řetězce, a někdo ji musí zaplatit, řekl Lamar.
Nakonec se tato cla projeví u spotřebitelů, dodal Lamar, který označil cla a regulace za dva hlavní faktory ovlivňující náklady v dodavatelském řetězci v roce 2025.
Trump během své prezidentské kampaně v roce 2024 hrozil zavedením univerzálních cel ve výši 10 až 20 procent na veškeré dovážené zboží.
Obavy sdílí také Jonathan Gold, viceprezident pro politiku v oblasti dodavatelského řetězce a cel v Národní maloobchodní federaci.
Cla skutečně zvyšují náklady, protože je neplatí zahraniční vláda, země ani subjekt, ale američtí dovozci, uvedl Gold.
Tato zvýšení cel jsou příliš vysoká na to, aby je sami dovozci mohli absorbovat, a budou muset tyto náklady, ať už přímo nebo nepřímo, přenést na konečné spotřebitele, dodal Gold.
Memorandum nazvané „America First Trade Policy“ vydané Trumpem v pondělí je „určitě varováním pro spojence i protivníky, že tato administrativa zvažuje širokou škálu cel z celé řady důvodů,“ uvedl Blake Harden, viceprezident pro mezinárodní obchod v Retail Industry Leaders Association.
Pokud Trump splní svou hrozbu a zavede 25procentní clo na dovozy z Mexika a Kanady, dopad bude ještě větší na konečné zákazníky, řekl Carlos Couttolenc Lopez, prezident mexické textilní společnosti Textiles La Libertad, která se účastní Texworld NYC.
Lopez řekl agentuře Xinhua, že by musel zvýšit ceny nebo že kupující bude muset zaplatit dodatečné clo, což se odrazí na konečné ceně oděvu.
„Pokud Spojené státy zavedou cla, bude to pro volný obchod mezi Mexikem, USA a Kanadou obtížné,“ uvedl Lopez, který je také generálním ředitelem textilního klastru iTEXCON.
Lopez vede už po tři generace rodinný podnik s přibližně 160 zaměstnanci a Spojené státy zaujímají asi 40 procent jeho podílu na trhu, přičemž aktuálně dosahuje pouze jednociferné ziskové marže.
„Máme obavy, ale musíme počkat. V tuto chvíli s tím nemůžeme nic dělat. Pokud zavedou cla, budeme muset pracovat na tom, jak tento problém vyřešit s našimi americkými zákazníky,“ řekl Lopez.
Lidé se obávají, že nová americká administrativa uvalí další cla na zboží přicházející z jiných zemí na americký trh, řekl Vuong Duc Anh, výkonný ředitel vietnamské Národní textilní a oděvní skupiny.
„Nový prezident bude muset vše velmi pečlivě zvážit, protože když zvýšíte celní sazbu, ponese tyto náklady americký spotřebitel,“ řekl Anh agentuře Xinhua.
Pokud bude zavedeno nové clo, inflace se může vrátit, což podle Anha vyvine tlak na Federální rezervní systém ohledně jeho plánu na další snižování úrokových sazeb.
„Doufám, že se to nestane. Pokud se to však stane, budeme to muset přijmout. Takže musíme najít způsob, jak snížit naše výrobní náklady a najít způsob, jak se o ně podělit s naším odběratelem,“ dodal Anh.
(Xinhua)