Téměř polovina Američanů je proti rozhodnutí americké vlády zvýšit dluhový strop, aby zabránila platební neschopnosti. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil deník Wall Street Journal.
Podle průzkumu 45 % respondentů nepodporuje myšlenku zvýšení stropu státního dluhu, legislativně stanoveného na 31,4 bilionu dolarů. Proti jsou přitom především republikáni. Tři ze čtyř příznivců Republikánské strany tedy toto opatření neschvalují, zatímco 74 % demokratů toto rozhodnutí naopak podporuje.
Průzkum byl proveden mezi 1500 Američany ve dnech 11. až 17. dubna. Statistická chyba činí 2,5 procentního bodu.
Již dříve americký prezident Joe Biden prohlásil, že případná neschopnost splácet americký federální dluh by měla katastrofální následky.
Administrativa demokrata Bidena v poslední době vyzývá americký Kongres, aby zvýšil strop státního dluhu, který je legislativně stanoven na 31,4 bilionu dolarů. Republikánská strana, která ovládá Sněmovnu reprezentantů, se tradičně staví ke zvyšování dluhového limitu skepticky a jako podmínku pro zvýšení dluhu prosazuje snížení vládních výdajů. Bílý dům zdůraznil, že je sice ochoten diskutovat o výdajových škrtech, ale nebude s republikány konzultovat otázku stropu státního dluhu. V lednu zahájilo americké ministerstvo financí v souvislosti s dosažením výpůjčního limitu mimořádná opatření, aby se zabránilo platební neschopnosti. Jedná se o odmítnutí řady kategorií rozpočtových výdajů, které lze odložit na pozdější dobu.
Limit, který byl poprvé uzákoněn Kongresem v roce 1917, brání ministerstvu financí vydávat nové státní dluhopisy na financování vládních operací po dosažení určité výše státního dluhu nebo po uplynutí určitého data. Překročení limitu znamená, že je ohrožena schopnost federální vlády provádět mnoho běžných rozpočtových plateb, včetně krytí různých sociálních výdajů. Navíc může být vážně ohrožena schopnost vlády splácet své dluhy a úroky z již vzniklých závazků.
(jb, TASS)