V rámci historického boje proti chudobě v Číně se 98,99 milionu lidí již z extrémní chudoby dostalo. Téměř deset milionů z nich tak dosáhlo přestěhováním do jiných míst. Je to nejrozsáhlejší stěhování od založení Čínské lidové republiky. Jaké obrovské změny přineslo toto přesídlení?
V patnácti přesídlených osadách na jihozápadní hranici Číny v okresu Fu-kung v údolí řeky Nu je každou noc velmi rušno. Je těžké si představit, že před deseti lety tu bylo v noci ticho. S pomocí satelitů jsme v posledních letech sledovali mnoho chudých vesnic v okrese Fu-kung.
To je vesnice Tchuo-pching. V listopadu roku 2011 zde můžete vidět pouze několik domů a cest.
V listopadu roku 2021, kdy bylo toto místo znovu vyfotografováno satelitem s vysokým rozlišením č. 2, se dříve malá vesnice takto změnila. Na třírozměrné mapě generované technologií leteckého skenování vidíme osm šestipatrových budov. Nedaleko od nich se nachází fotbalové hřiště, které zapálilo v dětech sportovní nadšení. V centru vesnice byla vybudována nová mateřská škola. 62 dětí poprvé nastoupilo do tříd pro předškolní vzdělávání.
Nová komunikační stanice 4G a most přes řeku Nu umožňují malé vesnici bezprecedentně pohodlnou komunikaci.
Když má volný čas, 58letý pan Luo Te-ťün pracuje jako kurýr.
Jezdí rychlostí desítky kilometrů za hodinu, což dříve neznal. Bydlel v horách Kao-li-kung, cesta z hor a zpátky, mu trvala celý den.
Vzhledem k bariérám, které tvoří hory a řeky, trpěli lidé žijící u řeky Nu po generace špatnou dopravní situací. Až před čtyřmi lety bylo zahájeno přemisťování do jiných míst v rámci likvidace chudoby. Pan Luo se s dalšími šesti členy rodiny nakonec odstěhoval z domu, do kterého zatékalo, a splnili si přání několika generací – odejít z hor a zbavil se chudoby.
Jak probíhalo přemístění?
Pomocí třírozměrné mapy geografického informačního systému s doplněnými informacemi o přemístění reportér rekonstruoval všechny trasy přemístění okresu Fu-kung, ze kterého pochází pan Luo. Některé z těchto vesnic se nachází v nadmořské výšce 1600 metrů a některé dokonce v nadmořské výšce 2500 metrů. V roce 2018 se vesničané začali stěhovat podél relokačních tras pod hory. V rámci celého okresu byla kolem řeky rozmístěna velká a malá relokační osídlení. Bylo vytvořeno cekem 50 tras pro přemístění sedmi správních měst s 15 vesnicemi s 22 tisíci obyvateli, což představuje pětinu obyvatel celého okresu.
V uplynulých deseti letech Čína zahájila rozsáhlé přemisťování obyvatel nejen na obou stranách řeky Nu, ale ve všech chudých oblastech ve střední a západní Číně se složitými geografickými podmínkami, vážnou desertifikací, vysokými nadmořskými výškami a s velkým chladem.
Toto je kulturní a folklórní vesnice An-tuo v okresu Sing-chaj v provincii Čching-chaj. Nové domy byly postaveny na otevřeném prostoru o rozloze 100 ha a přestěhovali se sem lidé ze 48 chudých vesnic v okolí.
To je místo přemístění Lin-an ve městě Pi-ťie v provincii Kuej-čou. Téměř 29 tisíc lidí se přestěhovalo do 7265 nově postavených domů.
Toto je místo pro přemístění v okresu Čao-jüe v provincii S´-čchuan, kam se přestěhovalo 18 tisíc chudých obyvatel z hor.
V Číně bylo nově založeno 35 tisíc nových vesnic a městeček, do kterých se přemístilo 9,6 milionu chudých lidí, což je ekvivalent přesunutí země se středně velkou populací.
Po tisíci a deseti letech se mnoho generací lidí rozloučilo s domy z nepálených cihel a přímo vstoupilo do moderního a krásného života.
Tchan Chung-jao, zástupkyně tajemníka KS Číny vesnice Sia-nan v okresu Chuan-ťiang etnické skupiny Mao-nan v autonomní oblasti Kuang-si v Číně uvádí: »Nyní jsme nejen vyřešili problém pitné vody, ale také jsme vybudovali prostornou silnici a náš průmyslový rozvoj se den ode dne zlepšuje.«
Ambuti Abdulla, obyvatelka vesnice Ta-lia-pu v okresu Jü-tchien v prefektuře Che-tchien v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang doplnila: »Po přestěhování do nové vesnice má naše rodina nábytek a domácí zařízení, jako je chladnička, televizor, čajový stolek a pohovka. Naše rodina je velmi spokojená a šťastná.«
San-che v okresu San-čcha-che v prefektuře Liang-šan v čínské provincii S´-čchuan uvedl: »Vedu lidi ve vesnici, abychom odchovali více než tisíc kusů dobytka a roční příjem na obyvatele dosáhl více než 13 tisíc jüanů.«
V posledních deseti letech vytvořilo toto bezprecedentní přestěhování zázrak v lidské historii na Zemi.
(pr)
FOTO – CRI