Téměř 90 % Francouzů se obává, že nepokoje v zemi budou trvalé

Drtivá většina obyvatel Francie se obává, že probíhající nepokoje a střety s policií kvůli důchodové reformě v zemi přerostou v systematické. Vyplývá to z výsledků pondělního průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura Fiducial/Odoxa pro list Le Figaro.

Že se nepokoje stanou trvalými se domnívá 88 % respondentů, 11 % je přesvědčeno, že se tak nestane, a další 1 % mělo potíže s odpovědí.

58 % respondentů připouští, že by Francie mohla čelit útoku demonstrantů na veřejnou instituci, jako tomu bylo v případě Kapitolu v USA, který 6. ledna 2021 napadli příznivci Donalda Trumpa, jenž prohrál prezidentské volby.

Zároveň většina Francouzů (59 %) navzdory svému hlubokému odporu k důchodové reformě neschvaluje ani násilné činy a výtržnosti páchané během demonstrací.

Průzkum byl proveden 5. a 6. dubna a zúčastnilo se ho 1005 obyvatel Francie starších 18 let.

Návrh důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu do důchodu ve Francii a zrušit řadu zvláštních důchodových režimů, byl předložen v lednu. Tato iniciativa vyvolala demonstrace a stávky po celé zemi. Dne 16. března využila předsedkyně vlády Elisabeth Borneová svých ústavních pravomocí a oznámila, že návrh zákona bude přijat bez hlasování v Národním shromáždění (dolní komoře parlamentu), což vyvolalo novou vlnu protestů. Dne 14. dubna Ústavní rada podpořila důchodovou reformu jako celek a vyřadila z ní pouze několik bodů. Schválila zejména klíčové ustanovení navržené vládou – zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. V návaznosti na rozhodnutí rady francouzský prezident Emmanuel Macron zákon podepsal.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy