Americká vesmírná agentura NASA včera zveřejnila vzácné snímky galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let. Pořídil je vesmírný teleskop Jamese Webba, který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír.
Astronomové se domnívají, že galaxie Cartwheel (Kolo od vozu) byla původně spirálovou galaxií, podobně jako naše Mléčná dráha. Svůj současný prstencový tvar dostala po srážce s menší galaxií. Galaxie se podobá kolu od vozu, její jasný střed je obklopen barevným prstencem.
Díky záběrům z teleskopu Jamese Webba získali astronomové nové poznatky o jednotlivých hvězdách v této chaotické galaxii, jakož i o černé díře v jejím centru. Snímky poskytují vědcům více podrobností o tom, jak se tato galaxie vyvinula.
Galaxii pozoroval již Hubbleův teleskop, infračervené záběry Webbova teleskopu ale odhalují nové detaily, které zůstávaly doposud skryty. Na snímku jsou kromě galaxie Cartwheel zřetelné ještě dvě menší galaxie a mnoho dalších v pozadí.
Galaxie Cartwheel je stále ještě v přechodném období, uvedla NASA v prohlášení. »Když nám teleskop Jamese Webba ukazuje současný stav, poskytuje nám také představu o tom, co se stalo v minulosti a jak se budou věci vyvíjet do budoucna,« dodala NASA.
Srážka galaxie Cartwheel s jinou galaxií se nejvýrazněji projevila právě na jejím tvaru a struktuře. Galaxie Cartwheel má dva prstence, a to jasný vnitřní prstenec a okolní barevný prstenec. Tyto dva prstence se od centra srážky rozšiřují směrem ven, podobně jako se vlní rybník poté, co do něj hodíme kámen. Kvůli těmto výrazným rysům astronomové tuto galaxii nazývají »prstencovou galaxií«, což je struktura méně obvyklá než spirální galaxie, jako je naše Mléčná dráha.
Jasné jádro galaxie obsahuje obrovské množství horkého prachu, přičemž nejjasnější oblasti jsou domovem gigantických mladých hvězdokup. Naproti tomu ve vnějším prstenci, který se rozpíná již asi 440 milionů let, převládá tvorba hvězd a supernov. Jak se tento prstenec rozšiřuje, zařezává se do okolního plynu a spouští tvorbu hvězd.
Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě deseti miliard dolarů (245 miliard korun) je projektem americké NASA s širší mezinárodní účastí, včetně české. Teleskop vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Jde o dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled. Vědcům by Webbova observatoř měla umožnit zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.
(mac, čtk)
FOTO – NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team