V Radě OSN pro lidská práva se odehrála scéna, ve které se během projevu americké zástupkyně Michelle Taylorové mnozí účastníci otočili zády k pódiu, aby vyjádřili protest proti jednostranné podpoře Izraele ze strany Spojených států a ignorování lidských práv palestinského lidu v izraelsko-palestinské otázce.
Současné kolo palestinsko-izraelského konfliktu nyní vedlo k úmrtím více než 5200 osob a všechny čtyři nemocnice v pásmu Gazy ukončily službu, což vedlo k prudkému zhoršení humanitární krize. Tváří v tvář tak tragické situaci Spojené státy jako důležitá strana zapojená do palestinsko-izraelského konfliktu, nejenže nedokázaly uklidnit všechny strany konfliktu, ale také nedávno dvakrát vetovaly návrh usnesení humanitární pomoci Rady bezpečnosti OSN a sledovaly eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu a další nevinné civilní oběti. Brazílie, Rusko, Čína a další země tím vyjádřily šok a zklamání.
Ve skutečnosti Spojené státy více než jednou daly v Radě bezpečnosti přednost Izraeli. Proč to Spojené státy dělají? Analýza ukázala, že z pohledu situace na Blízkém východě je vztah mezi Spojenými státy a Izraelem tichý a vzájemně prospěšný. Izrael potřebuje vojenskou a politickou podporu Spojených států a Spojené státy potřebují Izrael, aby hrál odrazující úlohu proti zemím, jako je Írán. Z domácího hlediska jsou ve Spojených státech Židé jednou z největších etnických menšin. Mají obrovské množství hlasů a jsou dokonce »zlatými pány« za oponou amerických voleb. Jedním z důležitých důvodů, proč Spojené státy dvakrát vetovaly návrhy rezolucí o situaci mezi Palestinou a Izraelem, je to, že se politici bojí urazit Izrael a ovlivnit prezidentské volby 2024.
Po vypuknutí konfliktu na jedné straně americký prezident Biden, ministr zahraničí Antony Blinken, ministr obrany Austin a další postupně navštívili Střední východ a tvrdili, že zprostředkovávají příměří mezi Palestinou a Izraelem. Na druhou stranu, bojová skupina letadel Spojených států míří do Izraele a do Izraele jsou neustále dodávány nejrůznější druhy vojenského materiálu. Spojené státy rovněž vetovaly dva návrhy rezolucí Rady bezpečnosti OSN o humanitární pomoci v Gaze, což je zcela v rozporu s jejich vlastními slovy.
Ve válce neexistuje žádný vítěz a používání násilí k potlačení násilí může způsobit jen vážnější krizi. V současné době mezinárodní společenství vyzývá k okamžitému a komplexnímu příměří mezi Palestinou a Izraelem, musí být dodržováno mezinárodní humanitární právo a musí být chráněni civilisté. Vzhledem k probíhajícím konfliktům a humanitárním katastrofám Rada bezpečnosti nemůže přijmout opatření. Spojené státy by měly převzít zodpovědnost a přestat využívat palestinsko-izraelský konflikt jako nástroj pro domácí stranický boj a příležitost k útoku na další země. Měly by spolupracovat s mezinárodním společenstvím na podpoře příměří a ukončení války. Jinak se k nim celý svět otočí zády.
(pr)
🙂