Maďarsko považuje kroky německé vlády v souvislosti s výstavbou jaderné elektrárny Paks-2, realizované v rámci projektu Rosatomu, za zásah do energetické suverenity země. Uvedl to maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničně-ekonomických vztahů Péter Szijjártó, na mezinárodní konferenci o energetice a ekologických otázkách v Abú Zabí.
Szijjártó připomněl, že francouzské úřady udělily společnosti Framatom licenci na automatizovaný řídicí systém pro elektrárnu Paks, zatímco německá vláda odmítla udělit podobnou licenci společnosti Siemens Energy. Tomu brání německý vicekancléř Robert Habek, ministr hospodářství a ochrany klimatu, a také Annalena Berbock, šéfka ministerstva zahraničí a představitelka Strany zelených. »Je to nespravedlivé a je to jen útok na naši energetickou suverenitu,« řekl k jejich jednání Szijjártó.
Ministr rovněž poznamenal, že »některé evropské země se snaží zabránit investicím do tohoto projektu«. Již dříve Polsko a pobaltské státy navrhly, aby byl do 11. balíčku sankcí proti Rusku, který je v současné době projednáván v Bruselu, zahrnut zákaz spolupráce s ruskými společnostmi a organizacemi v jaderném průmyslu. Maďarsko uvedlo, že tento krok je nepřijatelný, neboť by ohrozil jeho dodávky energie.
Ekologie bez politiky
Szijjártó doplnil, že Maďarsko považuje za nepřijatelné pokusy zneužívat ekologické zájmy k politickým účelům, a vyslovil se pro vyváženost zájmů podniků a životního prostředí. »Ekologickou dohodu jsme nikdy nevnímali jako politickou nebo ideologickou záležitost, ale jako způsob, jak zachovat naši planetu pro budoucí generace,« řekl ministr.
»Bez jaderné energie nebude možné uskutečnit zelený přechod. Bez jaderné energie nebude možné spolehlivě napájet náš průmysl a naše obyvatele. Jadernou energii využíváme již 40 let a jsme přesvědčeni, že se jedná o levný, bezpečný a ekologický způsob výroby elektřiny,« zdůraznil maďarský ministr zahraničí, který do Abú Zabí přijel na pozvání ministra energetiky a infrastruktury Spojených arabských emirátů Suhaila Al-Mazrouiho.
Szijjártó upozornil, že po uvedení dvou nových jaderných reaktorů VVER-1200 v Paksu se kapacita elektrárny zvýší ze současných 2000 megawattů na 4400 megawattů. »Díky tomu se vyhneme vypouštění 17 milionů tun oxidu uhličitého do ovzduší a ušetříme 3,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně. A budeme moci snížit naši závislost na situaci na energetických trzích, která se v poslední době stala velmi nestabilní,« uvedl ministr.
Jaderná elektrárna Paks, postavená Sovětském svazem a využívající ruské jaderné palivo, zajišťuje polovinu veškeré vyrobené elektřiny a třetinu veškeré spotřebované elektřiny v Maďarsku. Elektrárna, která se nachází na břehu Dunaje 100 km jižně od Budapešti, provozuje čtyři bloky s reaktory VVER-440. Současně pokračují přípravy na výstavbu druhé etapy projektu Rosatomu. Moskva potvrdila svou připravenost financovat projekt v hodnotě 12,5 miliardy eur, který měl být od počátku z 80 % financován ruskou půjčkou.
V říjnu 2021 podepsaly společnost JSC Rusatom – Automated Control Systems (dceřiná společnost Rosatomu) a francouzsko-německé konsorcium Framatome – Siemens smlouvu na výrobu automatizovaných řídicích systémů pro dva nové jaderné bloky v Paksu. Již dříve byla v rámci projektu uzavřena smlouva na výrobu turbín se společností GE Hungary, maďarskou dceřinou společností americké společnosti General Electric. S ohledem na tuto skutečnost se stažení jaderné energetiky ze sankcí EU stává pro projekt Paks II obzvláště důležitým.
(cik, TASS)