V Číně se v neděli konal seminář k 78. výročí vítězství v čínské lidové válce odporu proti japonské agresi a světové protifašistické válce.
Akce konané v Pekingu se zúčastnil Li Šulej, člen politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny) a vedoucí oddělení propagace ÚV KS Číny.
Na semináři se vedoucí představitelé příslušných resortů, veteráni, kteří ve válce bojovali, a zástupci mladých studentů zamýšleli nad těžkými boji čínského lidu během války, vyjádřili odhodlání připomínat si historii, uctívat padlé hrdiny, vážit si míru a usilovat o lepší budoucnost a vyjádřili své touhy po mírovém rozvoji.
Akce se zúčastnilo přibližně 200 lidí, včetně cizinců, kteří poskytovali podporu čínskému lidu ve válce, nebo jejich příbuzných.
Válka odporu proti japonské agresi (1931-1945) byla nejdelší, nejrozsáhlejší a nejnákladnější národněosvobozeneckou válkou, kterou čínský lid vedl proti zahraničním agresorům v novodobé historii, a byla také prvním úplným vítězstvím, kterého čínský lid dosáhl ve svém boji za národní osvobození.
Dne 18. září 1931 vyhodily japonské jednotky do povětří jimi kontrolovaný úsek železnice poblíž Šen-jangu a jako záminku k útoku obvinily čínské jednotky ze sabotáže. Později téže noci bombardovaly kasárna poblíž Šen-jangu, čímž zahájili 14 let trvající japonskou invazi do Číny. A 2. září 1945 podepsalo Japonsko na slavnostním ceremoniálu za účasti zástupců Číny a dalších osmi zemí na palubě bitevní lodi USS Missouri v Tokijském zálivu kapitulační dokument.
Počínaje rokem 2014 stanovil Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců Číny 3. září jako Den vítězství, aby zdůraznil význam role Číny v boji proti Japonsku a vítězství spojenců ve druhé světové válce.
(pr)