Švýcarská vláda chce přesvědčit lidi, aby jedli méně masa

Švýcarská vláda představila novou klimatickou strategii pro zemědělství, jejímž cílem je do roku 2050 zvýšit udržitelnost potravinového systému a posílit potravinovou bezpečnost. Týká se celého řetězce od zemědělců až po spotřebitele a zpracovatelský průmysl, uvedl web swissinfo.ch.

Klimatická strategie pro zemědělství a potravinářství do roku 2050 má dva cíle: snížit emise skleníkových plynů ze zemědělství a pomoci zemědělství přizpůsobit se změně klimatu, uvedl v úterý v tiskové zprávě Spolkový úřad pro zemědělství (FOAG).

Konkrétně podle nových směrnic musí švýcarské zemědělství vyrábět způsobem, který je »přizpůsoben klimatickým a místním podmínkám«. Jedním z cílů je dosáhnout do roku 2050 minimálně 50% míry soběstačnosti.

K dosažení těchto cílů by měla přispět řada opatření. Patří mezi ně snížení množství potravinového odpadu v celém dodavatelském řetězci, šetrné hospodaření s vodou a snížení spotřeby energie v tomto odvětví využíváním obnovitelných zdrojů energie. Pokud jde o spotřebitele, klíčové je zvýšit informovanost.

Je třeba změnit chování, zdůraznil pro média Michael Beer z FOSV, zejména pokud jde o spotřebu masa. »Dvě až tři porce masa týdně jsou ze zdravotního hlediska maximum. Jíme toho třikrát tolik,« řekl Beer.

Švýcarský svaz zemědělců sice považuje za »velmi pozitivní«, že se strategie zabývá přizpůsobením zemědělství globálnímu oteplování, ale omezení živočišné výroby a spotřeby masa považuje za »problematické«. Podle jeho názoru je účinek, který by takové opatření mělo na klima, nadhodnocen. Navíc realita na trhu je taková, že lidé požadují maso ze Švýcarska.

Unie kritizuje také skutečnost, že strategie není doprovázena finančními prostředky potřebnými k dosažení stanovených cílů. Podle jejího názoru jsou současné zdroje pro realizaci plánovaných opatření nedostatečné.

Nová strategie, která je určena především státní správě a politikům, bude podle Spolkového úřadu pro zemědělství (FOAG) sloužit ke krátkodobému a střednědobému rozvoji politik týkajících se potravinového systému. Je součástí rámce stanoveného Strategií udržitelného rozvoje 2030 Spolkové rady. Nahrazuje zemědělskou strategii FOAG z roku 2011.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy