Průmyslová výroba v Německé spolkové republice se bude v roce 2024 nadále snižovat, a to i v důsledku nedávného zvýšení cen energií. Uvedl to šéf německého průmyslového svazu (BDI) Siegfried Russwurm.
»Německý průmysl se ještě nevzpamatoval z nákladových a poptávkových šoků, stejně jako z dočasně vysokých cen energií a inflace,« uvedl. »Očekáváme, že průmyslová výroba v roce 2024 meziročně poklesne o 1,5 %,« dodal šéf BDI.
HDP Spolkové republiky Německo se v roce 2023 oproti předchozímu roku snížil o 0,3 procenta. Také odborníci Spolkového statistického úřadu Německa zaznamenali ke konci loňského roku pokles kupní síly obyvatelstva v důsledku rostoucích spotřebitelských cen.
Německo nyní postupně přechází na obnovitelné zdroje energie, opouští uhelné elektrárny a vypíná jaderné elektrárny. Do roku 2045 se plánuje dosáhnout úplné klimatické neutrality. Zpočátku se v přechodném období spoléhalo na ruské energetické zdroje, především na plyn. Německo začalo odmítat dodávky zdrojů z Ruska po eskalaci konfliktu na Ukrajině.
Podle průzkumu Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK), zveřejněného 29. srpna 2023, 52 % z více než 3 500 dotázaných firem uvedlo, že politika klimatické neutrality země má na jejich podnikání »negativní nebo velmi negativní dopad«. Podle Achima Derkse, zástupce generálního ředitele DIHK, se mnoho německých podniků velmi obává »nedostatku dodávek energie ve střednědobém a dlouhodobém horizontu« a jejich pochybnosti o vlastní konkurenceschopnosti jsou »větší než kdy jindy«.
(cik, TASS)