Britský premiér Rishi Sunak vyjádřil tichý souhlas s předáním kazetové munice Spojenými státy na Ukrajinu. Uvedl to v úterý deník The Times, když hovořil o výsledcích jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem, kterého šéf britské vlády v pondělí přijal na Downing Street 10.
Publikace poukazuje na to, že Spojené království podepsalo a ratifikovalo úmluvu přijatou v roce 2008, která zakazuje používání kazetové munice. Z tohoto důvodu, poznamenává článek, byl Sunak na setkání s Bidenem právně povinen postavit se proti předání těchto zbraní Kyjevu. Jak však poznamenávají The Times, během jednání britský premiér takové výtky neučinil, což vypadalo jako tichý souhlas s předáním kazetových bomb Ukrajině.
Téma kazetových zbraní se neodrazilo ani v prohlášení vydaném na konci 42 minut trvajících rozhovorů. Sunakův mluvčí uvedl, že Spojené království nepodporuje používání kazetové munice, ale že každá země má právo sama rozhodnout, zda ji na Ukrajinu předá.
Dne 7. července asistent amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Jake Sullivan uvedl, že Spojené státy se rozhodly předat Ukrajině kazetovou munici, proti jejímuž používání se staví OSN. Poznamenal také, že Kyjev poskytl Washingtonu písemné záruky, že při používání tohoto typu munice minimalizuje rizika pro civilní obyvatelstvo. Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že USA mají v úmyslu vybrat pro Ukrajinu kazetovou munici, která by údajně představovala minimální hrozbu pro civilisty.
Kazety s bombami mohou obsahovat stovky jednotlivých kusů munice. Při odpálení kazety ve vzduchu se rozptýlí na ploše několika desítek metrů čtverečních. Některé z nich neexplodují okamžitě a zůstávají ležet na zemi, čímž představují hrozbu pro civilisty ještě dlouho po skončení konfliktu. K úmluvě, která zakazuje používání kazetové munice, se připojilo 111 zemí, zatímco 12 dalších ji podepsalo, ale dosud neratifikovalo.
(jb, TASS)