Hlavním tématem summitu více než třicítky amerických států, který dnes končí v Los Angeles, byla rostoucí migrace na tomto kontinentu. Vrcholné schůzky se ale neúčastnilo několik lídrů, včetně těch, z jejichž zemí do USA proudí nejvíc běženců.
Bojkotující prezidenti Mexika, Guatemaly, Bolívie či Hondurasu, z nichž někteří poslali ministry zahraničí, kritizovali Spojené státy, že nepozvaly také Kubu, Nikaraguu a Venezuelu, což USA zdůvodnily »porušováním demokratických principů« vládami těchto tří zemí.
Například chilský levicový prezident Gabriel Boric vyčetl Washingtonu, že používá »dvojí metr«. »Nemají žádný problém s udržováním vztahů se Saúdskou Arábií ani s pokračováním podpory okupace palestinských území Izraelem,« řekl podle deníku La Tercera nejmladší prezident v historii Chile. Kritiku Washingtonu adresoval i argentinský prezident Alberto Fernández, který USA vyčetl i předsednictví v Meziamerické rozvojové bance (IADB), jíž v minulosti předsedali zástupci zemí Latinské Ameriky.
Americký prezident Joe Biden k bojkotu řekl, že země regionu by se měly soustředit na důležité problémy. Tím je právě migrace způsobená špatnou ekonomickou situací některých zemí ve Střední Americe, působením gangů, ale i represemi autoritářských vlád.
Summit by měl dnes přijmout Losangeleskou deklaraci o migraci, zatím ale není jasné, co v ní bude. USA očekávají závazek všech zemí spolupracovat v boji proti příčinám masové migrace. Skepticky se k podpisu ale staví i Mexiko, které na summitu zastupuje ministr zahraničí Marcelo Ebrard.
Prezident Mexika Andrés Manuel López Obrador totiž také na protest proti nepozvání všech zemí nepřijel. »Nesouhlasíme s tím, aby z jednání byl kdokoli vyloučen. Chceme jednotu všech amerických zemí, abychom vytvořili ekonomicky silný kontinent,« vysvětlil mexický prezident.
(cik, čtk)