S blížícími se »dvěma zasedáními« v Číně se světová veřejnost opět zaměřila na některá ožehavá témata, která se budou v nadcházejících dnech projednávat.
Letošní ročník má zvláštní význam, protože rok 2023 je prvním rokem, kdy Čína plně zavede hlavní zásady 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny).
Ještě důležitější je, jak se Číně podařilo dobře nastartovat a poskytnout světu nové příležitosti prostřednictvím vlastního rozvoje, což přitahuje pozornost celého světa.
Posílení globálního zotavení
V době, kdy světovou ekonomiku stále sužují rostoucí a překrývající se nejistoty a rizika, se čínské hospodářské zotavení stalo slabinou vleklé globální recese.
Během jarního festivalu byla Čína svědkem rozkvětu domácího trhu a rostoucí spotřeby v různých odvětvích. Mezinárodní instituce jako Mezinárodní měnový fond zvýšily očekávání růstu Číny a nadnárodní společnosti zvýšily investice v Číně.
»Čína je pravděpodobně jedinou velkou ekonomikou, u které se v letošním roce očekává rychlejší hospodářský růst,« řekl Yi David Wang, hlavní ekonom pro Čínu ve společnosti Credit Suisse Group AG, agentuře Xinhua.
Zrychlené zotavení čínské ekonomiky vyslalo do světa pozitivní signál a dává pozorovatelům více důvodů k důvěře v silnější ekonomické vyhlídky.
Poté, co Čína optimalizovala svou reakci na covid, se přeshraniční pohyb pracovníků a materiálů vrací k normálu, což výrazně zlepší celosvětová očekávání ohledně stability čínských průmyslových a dodavatelských řetězců, uvedl v písemném rozhovoru pro Xinhua Ting Kche vedoucí výzkumný pracovník Institutu rozvojových ekonomik Japonské organizace pro vnější obchod.
Průdký růst digitální ekonomiky, nové energetiky a dalších rozvíjejících se odvětví přinese větší dynamiku pro hospodářský rozvoj Číny.
Takový dobrý začátek, který vychází ze základů podporujících stabilní hospodářský růst Číny, vrhá pohled na ekonomickou odolnost, potenciál a vitalitu země.
Vzhledem k tomu, že Čína je druhým největším spotřebitelským trhem na světě a největším obchodníkem se zbožím, mezinárodní společenství očekává, že Čína dále upevní svůj hospodářský návrat a bude nadále vnášet důvěru, stabilitu a vitalitu do celosvětového hospodářského oživení.
»Čína bude nepochybně i nadále důležitým ‚motorem‘ světového hospodářského růstu,« uvedl Liang Kuo-jung, vedoucí ekonom Konference OSN o obchodu a rozvoji. Liang se zaměřil na hospodářské politiky očekávané na »dvou zasedáních« a domnívá se, že racionální využívání nástrojů makroekonomické politiky bude hrát aktivnější roli při podpoře čínského hospodářského růstu.
Pro ostatní ekonomiky znamená rostoucí poptávka Číny po dovozu nové obchodní příležitosti a nárůst výjezdů čínských turistů bude podle něj rovněž impulsem pro globální průmysl služeb.
Khairy Tourk, profesor ekonomie na Stuart School of Business na Illinois Institute of Technology v Chicagu, uvedl, že bobtnající spotřební trh v Číně s sebou nese »obrovskou poptávku po nových výrobcích, řekněme ledničkách, zboží dlouhodobé spotřeby, bydlení a podobně«.
»Moje očekávání v krátkodobém horizontu je, že trh s nemovitostmi bude postupně oživovat a přímé zahraniční investice budou pokračovat, a tento růst bude neomezený,« dodal.
Zvedání všech lodí
Letos si připomínáme 45. výročí reformy a otevření Číny. To, jak bude Čína pokračovat v otevírání svých dveří, znamená mnoho jak pro ni samotnou, tak pro celý svět, zejména v době, kdy je ekonomická globalizace pod vážným tlakem.
Reforma a otevření přiměly čínskou ekonomiku k tomu, že po desetiletí rostla vysokým tempem a zaznamenala obrovský skok v příjmech na obyvatele a životní úrovni, řekl agentuře Xinhua Lewis M. Ndichu, výzkumný pracovník nairobského think tanku Afrického politického institutu.
Tento odborník se domnívá, že během letošních »dvou zasedání« se bude hodně jednat o tom, jak pokračovat v podpoře otevírání, zvyšování důvěry trhu a odstraňování hlavních rizik.
Koh Chin Yee, prezident Singapurské společnosti jižních moří, uvedl, že čínské ministerstvo obchodu se zavázalo mimo jiné plně obnovit veletrhy offline a podporovat čínské podniky v jejich globálním působení, a že v poslední době do Singapuru zamířilo mnoho podnikatelských delegací čínských místních samospráv, které hledají nové obchodní a investiční příležitosti, což svědčí o odhodlání Číny dále posilovat zahraniční spolupráci.
Od pořádání mezinárodních veletrhů, jako jsou Čínská mezinárodní výstava dovozu a kantonský veletrh, a prosazování projektů volného obchodu, jako je přístav volného obchodu Cha-jnan, až po připojení se k mnohostranným mechanismům, jako je Regionální komplexní partnerství pro hospodářské … Čína otevírá své dveře dokořán, dále rozšiřuje mezinárodní spolupráci a sdílí své rozvojové dividendy se zbytkem světa.
Nicolas Perinetti, manažer exportu pro Asii v argentinském vinařství Casarena, z pohledu vývozce poznamenal, že kategorie dovozu z Číny se zvyšují souběžně s rozšiřováním její ekonomické otevřenosti.
Perinetti poznamenal, že zemědělský obchod mezi Argentinou a Čínou se rozšířil z obilovin na ovoce, maso, víno atd., a domnívá se, že obchod se zbožím s vyšší přidanou hodnotou pomůže podpořit hospodářský rozvoj Argentiny.
Další otevírání Číny v nové éře přitahuje velkou pozornost mezinárodního společenství, uvedl Jurij Tavrovskij, profesor Ruské univerzity přátelství národů. Dlouhodobě sleduje vývoj Číny a v roce 2017 vydal knihu Jeden pás, jedna cesta: Cestujeme na západ.
Vzhledem k tomu, že letos si připomínáme také 10. výročí iniciativy Pásmo a stezka (BRI), je podle Tavrovského zajímavým tématem, kterému věnoval velkou pozornost, také to, jak tato iniciativa podpoří společný rozvoj partnersk ých zemí.
V uplynulém desetiletí Čína podepsala dohody o spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka se 151 zeměmi a 32 mezinárodními organizacemi na principech rozsáhlých konzultací, společného přínosu a společných výhod.
Vezměme si například Uzbekistán, jednu z prvních zemí, která se k BRI připojila. Spolupracuje s Čínou na několika významných projektech, jako je plynovod Čína-Střední Asie a tunel Qamchiq na železniční trati Angren-Pap.
»Iniciativa funguje jako klíčové místo pro upevnění spolupráce prostřednictvím infrastruktury spojující pevninu a moře; zároveň se stává důležitou platformou pro globální hospodářský růst,« uvedl Azamat Seitov, vědecký pracovník uzbecké Univerzity světové ekonomiky a diplomacie, který doufá, že nová opatření, která budou vyhlášena na »dvou zasedáních«, přinesou nové možnosti rozšíření spolupráce mezi oběma zeměmi.
Nová možnost modernizace
Od 20. celostátního sjezdu KS Číny vyvolává »čínská cesta k modernizaci« celosvětové diskuse. Mnozí se domnívají, že nabídla rozvojovým zemím další možnost modernizace a ztělesňuje čínské myšlení o věci míru a rozvoje lidstva.
Nadcházející »dvě zasedání« se pro pozorovatele stala důležitou příležitostí k hlubšímu pochopení čínské cesty k modernizaci a k udržení kroku s budoucím rozvojem Číny.
»Návrh čínské cesty k modernizaci je průkopnickým dílem pro rozvoj lidské společnosti,« uvedl Jersultan Žanseitov, vedoucí odborník Institutu světové ekonomiky a politiky v Kazachstánu, který se domnívá, že nové myšlenky a postupy poskytují nové možnosti volby, což ukazuje, že země mohou nezávisle hledat své vlastní cesty modernizace a dosáhnout skokového rozvoje.
Joseph Matthews, vedoucí profesor Mezinárodní univerzity BELTEI v Phnompenhu, uvedl, že čínská modernizace je jedinečná v tom smyslu, že je založena na vnitřním rozvoji, společné prosperitě, politice zaměřené na lidi a přátelské politice a na společenství se společnou budoucností lidstva.
Jako druhá největší ekonomika na světě přinese čínská modernizace světu pozitivní změny a podpoří multilateralismus a ekonomickou globalizaci, řekl agentuře Xinhua a dodal, že hospodářský rozvoj Číny v posledních čtyřech desetiletích je velkou inspirací pro ostatní rozvojové země, jako je Kambodža.
Abdoulaye Ba, generální tajemník Asociace zahraničního tisku v Senegalu, uvedl, že mnoho afrických zemí včetně Senegalu těží z čínské modernizace, která podporuje kvalitní rozvoj ve světě.
Pochválil několik projektů Pásma a stezky v Senegalu, jako je most Foundiougne a dálnice Ila-Touba, a řekl: »Jsem velmi zaujatý dvěma letošními zasedáními. Chci vědět, jak bude Čína dále podporovat a rozšiřovat čínskou modernizaci a jak dále podporovat vysoce kvalitní rozvoj ve světě, včetně afrických zemí.«
»Čína je bez nejmenších pochybností úspěšným příkladem, který slouží jako inspirace pro všechny rozvojové země usilující o větší vyspělost,« řekl Luis Antonio Paulino, ředitel Konfuciova institutu při Státní univerzitě v Sao Paulu.
Doufáme, že nadcházející dvě zasedání pomohou Číně nejen pokročit směrem k jejím cílům, ale také přispějí k udržení spravedlivého a rovného globálního řádu, aby přinesly mír a rozvoj zbytku světa, dodal.
(Xinhua)