Společné hodnoty Si Ťin-pchinga a jeho otce

Ve výstavní síni na revolučním místě – v prostorách bývalého prefekturního stranického výboru Suej-te v provincii Šen-si na severozápadě Číny – je jeden řádek slov obzvláště poutavý.

»Seď vzpřímeně vedle lidu,« zněla slova, která jednou řekl Si Čung-sün, otec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Slova a činy Si Čung-süna měly hluboký dopad na Si Ťin-pchinga, který se vždy věnoval lidem, od malé vesnice až po ústřední výbor strany.

Neděle je Dnem otců, kdy lidé vyjadřují vděčnost svým otcům nebo si připomínají cenné vzpomínky na společně strávený čas.

Nejdůležitější jsou záležitosti lidu

Brzy po nástupu do funkce tajemníka stranického výboru prefektury Suej-te předložil Si Čung-süna požadavek, aby »sloužil 520 000 lidem« a zajistil, aby on a zaměstnanci stranického výboru Suide šli příkladem.

Za tímto účelem požádal kádry na všech úrovních, aby nebyli »úředníky« nebo »mistry«, ale aby opustili úřad a odešli daleko na venkov dělat věci, které jsou užitečné pro lidové masy.

»Když Si Čung-sün vstoupil do revoluce, nepovažoval se za kádra, ale za člena veřejnosti, který dělá práci pro jednu domácnost za druhou,« řekla Si Ťin-pchingova matka Čchi Sin v rozhovoru pro Čínskou mediální skupinu China Media Group (CMG).

V každé fázi své revoluční kariéry se Si Čung-sün stavěl do role lidu. Od řešení výrobních a životních potíží přistěhovalců, kteří se stěhují na jih, až po umožnění provincii Kuang-tung na jihu Číny »převzít vedení« v rozvoji ekonomiky, vždy dělal věci z hlediska ochrany zájmů lidí.

»Bez ohledu na to, jaké je tvé pracovní zařazení, služ lidem pilně, zvažuj zájmy lidí celým svým srdcem, udržuj úzké vazby s lidmi a vždy zůstaň přístupný lidem,« řekl jednou Si Čung-sün svému synovi.

Si Ťin-pching si vzal slova svého otce k srdci a poté, co se v listopadu 2012 stal generálním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Číny, navštívil 14 sousedících oblastí Číny, které se potýkaly s extrémní chudobou. Navštívil vesnice a domácnosti a řekl komunitám, že byl »služebník lidu«.

Během svých domácích inspekcí si Si Ťin-pching povídal s místními obyvateli, ptal se na jejich životy a při konverzaci s dalšími úředníky zdůrazňoval odpovědnost za službu lidu.

Strana si získala plnou podporu lidu, protože vždy sloužila lidem svým srdcem a duší a usilovala o blaho všech etnických skupin, uvedl Si Ťin-pching při mnoha příležitostech.

Rodinná fotografie Si Čung-süna (vpředu vpravo) a jeho manželky Čchi Sin (vlevo vpředu) spolu s Si Ťin-pching (vlevo vzadu) a jeho ženou Pcheng Li-jüan. FOTO – CMG

Ctnost otce, odkaz syna

V rodině Si mají tradici být na své děti přísní a vést jednoduchý život. Si Čung-sün pravidelně říkal svým dětem, aby byly šetrné a šel jim příkladem.

Ve snaze umožnit svým dětem vytvořit si samostatné životní návyky poslal Si Čung-sün své dcery Čchi Čchiao-čchiao a Si Anan a své syny Si Ťin-pchinga a Si Jüan-pchinga do internátní školy. Jezdily domů pouze jednou týdně a cestu autobusem do školy i ze školy také musely zvládnout samy. Si Čung-sün je nikdy nevyzvedl vlastním autem.

Si Ťin-pching a jeho mladší bratr nosili oblečení a boty od svých starších sester. Poté, co se Si Ťin-pching stal předním úředníkem, jeho matka svolala rodinnou schůzku, aby sourozencům zakázala podnikat v oblastech, kde Si Ťin-pching pracoval.

Si Ťin-pching, ovlivněný svými rodiči, dodržuje zásady rodinné ctnosti a tradice a má velmi přísné požadavky na vlastní rodinu.

Kdekoli pracoval, řekl jim, aby v této oblasti nepodnikali ani nedělali nic jeho jménem, jinak by to »bylo bezohledné«. Ať už ve Fu-ťienu, Če-ťiangu nebo Šanghaji, na oficiálních setkáních se zavázal, že nikomu není dovoleno hledat osobní prospěch pomocí jeho jména, a uvítal v tomto ohledu dozor.

Obě generace této rodiny, pocházející z lidových mas, sdílely stejný závazek a považovaly touhu lidí po lepším životě za svůj konečný cíl.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy