Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin dnes na pravidelné tiskové konferenci řekl, že v průběhu let si Spojené státy vybudovaly na sociálních sítích obrovskou propagandistickou síť zaměřenou na Čínu, Rusko, Írán a další země a zahájily politickou propagandu a dezinformační kampaně zakládáním falešných účtů, šířením podobného obsahu a vytvářením horkých témat.
»Je ironií, že Spojené státy jsou největším šiřitelem dezinformací, ale stále odsuzují a obviňují jiné země. Jsou to Spojené státy, kdo jasně zakládá velké množství falešných účtů, ale tlačí sociální média k blokování osobních sociálních účtů čínských obyvatel. Oči lidí na celém světě jsou však bystré. Ať už jde o irácké ‚zbraně hromadného ničení‘, syrské ‚Bílé přilby‘ nebo čínskou ‚genocidu v Sin-ťiangu‘, všechno to je předurčeno stát se znamením bankrotu Spojených států. Všechny druhy nepravdivých informací šířených Spojenými státy vidí stále více lidí ve světě a budou světem zavrženy stejně jako hegemonie Spojených států,«Wang Wen-pin.
Mluvčí dále a poukázal na to, že Spojené státy jsou skutečnou sankční supervelmocí. »Podle statistik se vnější sankce USA od roku 2000 do roku 2021 zvýšily o 933 procent. Doposud Spojené státy uvalily ekonomické sankce na téměř 40 zemí světa, které postihly téměř polovinu světové populace a způsobily vážné humanitární katastrofy. Předchozí administrativa Spojených států uvalila celkem více než 3900 sankcí, což znamená udeřit ‚sankční holí‘ v průměru třikrát denně,« konstatoval Wang Wen-pin s tím, že dokonce i americká média poukázala na to, že sankce se staly oblíbenou zbraní americké zahraniční politiky. »V posledních několika desetiletích Spojené státy uvalily jednostranné sankce na Kubu, Bělorusko, Sýrii, Zimbabwe a další země a zvýšily ‚maximální tlak‘ na Severní Koreu, Írán, Venezuelu a další země,« připomněl Wang Wen-pin.
Jednostranné sankce proti jiným zemím, které nerespektují cíle a zásady Charty OSN a normy mezinárodního zákona, podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí silně ovlivňují mezinárodní politický a ekonomický řád a systém globálního vládnutí, vážně podkopávají úsilí sankcionovaných zemí mobilizovat zdroje, rozvíjet hospodářství a zlepšovat živobytí lidí a ohrožují lidská práva. »Zpochybňují právo na sebeurčení, podkopávají právo na rozvoj a představují trvalé, systematické a masivní porušování lidských práv,« konstatoval Wang Wen-pin.
Mluvčí také poukázal na to, že v současnosti Spojené státy zažívají nejvážnější inflaci za posledních 40 let, domácí ceny zůstávají vysoké a lidé nesou obrovskou ekonomickou zátěž. »V dnešním globalizovaném světě by američtí tvůrci politik měli vážně uvažovat o negativním účinku amerických nerozlišujících jednostranných sankcí na samotné USA a přestat škodit ostatním. Je obecným konsensem mezinárodního společenství, že bychom měli spíše spolupracovat než se dostávat do konfrontace, měli bychom podporovat spíše multilateralismus než unilateralismus a usilovat o jednotu spíše než o rozdělení. USA by měly pozorně naslouchat spravedlivým hlasům mezinárodního společenství, zastavit hegemonické jednání bezohledného uvalování jednostranných sankcí a vážně hrát konstruktivní roli při prosazování světového míru a rozvoje,« uzavřel Wang Wen-pin.
(pr)