»Spojené státy by měly co nejdříve zlikvidovat nevybuchlou munici, která zde zůstala z druhé světové války,« řekla Nadi Sala, obyvatelka hlavního města Honiara na Šalamounových ostrovech v rozhovoru pro britské noviny The Guardian.
Několik dní před uveřejněním této zprávy bylo znovu otevřeno americké velvyslanectví na Šalamounových ostrovech, které bylo třicet let uzavřeno. Ministerstvo zahraničí Spojených států vydalo prohlášení, že vyšle více diplomatických pracovníků do pacifického regionu, aby spojilo americké projekty a zdroje s místními potřebami.
Je nepochybně dobré, pokud Spojené státy využijí této příležitosti, aby upřímně pomohly ostrovním zemím v Tichomoří a vytvořily mezinárodní společnou sílu na podporu jejich rozvoje. Nicméně mnoho západních médií to takhle nevidí. Domnívají se, že je to nejnovější opatření Washingtonu k »boji proti Číně« a na »urychlení své dislokace v Asii a Tichomoří«.
V roce 1988 Spojené státy oficiálně otevřely velvyslanectví na Šalamounových ostrovech. Podle rozhovorů časopisu Politico s pracovníky z Úřadu historických dokumentů ministerstva zahraničí Spojených států bylo jedním z důvodů založení ambasády »znepokojení« nad vlivem Sovětského svazu v pacifickém regionu. Po rozpadu Sovětského svazu velvyslanectví ukončilo svou misi v roce 1993. Podle výkladu Úřadu historických dokumentů ministerstva zahraničí Spojených států je uzavření všech velvyslanectví součástí akce Spojených států na snížení globálních diplomatických stanic po skončení studené války. Oblast jižního Tichomoří je od té doby téměř třicet let nepopulární v geopolitické rovině Spojených států.
V roce 2022 se situace dramaticky změnila. Loni v dubnu Čína a Šalamounovy ostrovy podepsaly rámcovou dohodu o bezpečnostní spolupráci na podporu sociální stability a dlouhodobé stability na Šalamounových ostrovech. Nicméně tato nejnormálnější spolupráce mezi dvěma suverénními zeměmi podráždila americkou diplomacii a tichomořské ostrovní země, které byly do té doby zanedbávány, se opět dostaly do zorného pole Spojených států.
Někteří analytici poukázali na to, že intenzivní diplomatická ofenziva zahájená Spojenými státy proti tichomořským ostrovním zemím v roce 2022 zdůraznila naléhavost a obavy ve snaze přilákat jižní Pacifik na svou stranu.
V posledních třiceti letech byl »vstup a výstup« Spojených států na Šalamounovy ostrovy vždy zahalen strategickou úzkostí a geopolitickou hrou. Místní obyvatelé mají důvod se ptát: Zajímají se Spojené státy skutečně o rozvoj ostrovních zemí? Jednají s nimi jako s rovnocennými partnery?
V červnu roku 2022 napsala reportérka ze Šalamounových ostrovů Dorothy Wickhamová článek pro New York Times, podle kterého jsou bomby z druhé světové války »jednou z mála věcí, které jim často připomínají Západ«. »Navštívila jsem všechny ostrovy v zemi a neviděla jsem žádný odkaz, který Spojené státy zanechaly, ale čínské stavební firmy modernizují naše hlavní nemocnice a staví stadion,« napsala. Zeptala se, jakou kvalifikaci mají Spojené státy, aby kritizovaly spolupráci Šalamounových ostrovů s Čínou? Angela Robinová, docentka na Univerzitě Utahu ve Spojených státech, řekla, že po několika desetiletích se Spojené státy zajímají o tichomořské ostrovní země kvůli svým obavám ohledně Číny. »Je to opravdu velmi neupřímné,« uvedla.
Upřímnost je základním kamenem spolupráce mezi zeměmi. Pro tichomořské ostrovní země je rozvoj nejvyšší prioritou a vyžaduje upřímnost zahraniční pomoci, nikoli oportunismus. Jsou ještě méně ochotny stát se pěšáky a obětmi hry velkých mocností. Doufáme, že Spojené státy obnoví respekt a rovnost pro tichomořské ostrovní země po opětovném otevření velvyslanectví, které bylo třicet let uzavřeno.
(pr)
Liberté, égalité, fraternité (česky volnost, rovnost, bratrství nebo svoboda, rovnost, bratrství) je motto Francouzské republiky.
Jo, Francie byla kdysi velkým vzorem a i ještě za Charles de Gaulle…