Španělská ministryně obrany se ohradila proti rozhodnutí USA poslat do Kyjeva kazetové bomby

Kazetová munice by neměla být posílána na pomoc Ukrajině, prohlásila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová na shromáždění v Madridu před celostátními volbami, které se konají 23. července.

»Španělsko na základě pevného závazku, který má vůči Ukrajině, má také pevný závazek, že určité zbraně a bomby nemohou být dodány za žádných okolností,« uvedla Roblesová, kterou citovala agentura Reuters.

Používání kazetové munice zakazuje více než 100 zemí včetně Španělska, České republiky a dokonce i Ukrajiny. Robles zdůraznil, že rozhodnutí o vyslání kazetových bomb přijala vláda USA, nikoliv však NATO.

Dne 7. července americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že Spojené státy se rozhodly poslat Ukrajině kazetovou munici, i když se OSN staví proti jejímu používání. Uvedl také, že Kyjev poskytl Washingtonu písemné ujištění, že tyto zbraně budou použity způsobem, který minimalizuje rizika pro civilisty. Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder ve čtvrtek uvedl, že Spojené státy jsou připraveny poskytnout Ukrajině kazetovou munici, která představuje nejmenší riziko pro civilisty.

Kazetová bomba neboli kazetová munice může obsahovat stovky výbušných submunicí. Když kazetová munice vybuchne ve vzduchu, může být submunice rozptýlena na ploše desítek metrů čtverečních. Pokud některé z nich nefungují okamžitě, ale dopadnou na zem, aniž by explodovaly, představuje tato submunice hrozbu pro civilisty ještě dlouho po skončení konfliktu. K Úmluvě o kazetové munici z roku 2008 se dosud připojilo 111 zemí, dalších 12 států ji podepsalo, ale dosud neratifikovalo.

Podle organizace Human Rights Watch je míra nefunkčnosti kazetové munice obvykle mnohem vyšší, než je deklarovaná, což vede k civilním obětem.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy