Korejský prezident Yoon Seok-yeol a japonský premiér Fumio Kishida se během nedělního setkání v Soulu dohodli na vyslání jihokorejských expertů, kteří budou kontrolovat bezpečnost vody z jaderné elektrárny Fukušima Daiichi, která má být vypouštěna do oceánu.
»Na tomto summitu jsme se dohodli, že jihokorejští odborníci společně provedou kontrolu kontaminované vody z Fukušimy. Odráží to volání korejského lidu po objektivním ověření,« řekl Yoon Seok-yeol na tiskové konferenci po skončení summitu v Soulu. Vyjádřil naději, že dohoda bude úspěšně realizována.
Japonský premiér ze své strany v komentáři k tomuto tématu ujistil, že japonské úřady budou i nadále dělat vše potřebné, aby jihokorejská společnost nezůstala v obavách z vypouštění vyčištěné vody z jaderné elektrárny Fukušima Daiiči. »Chápeme, že obyvatelé Jižní Koreje mají v souvislosti s tímto tématem stále obavy. Chci však říci, že japonská vláda nikdy neudělá nic, co by mělo negativní dopad na zdraví našich občanů a občanů Jižní Koreje nebo na životní prostředí,« zdůraznil premiér.
V dubnu 2021 japonská vláda povolila, aby se do oceánu dostalo značné množství vody z havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiči, která byla podle provozovatele, společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO), z velké části zbavena radioaktivních látek, ale stále obsahuje tritium, radioaktivní izotop vodíku. Společnost TEPCO zdůrazňuje, že obsah tritia byl před vypuštěním snížen na jednu čtyřicetinu bezpečnostní normy stanovené Mezinárodní komisí pro radiologickou ochranu a japonskou vládou a na jednu sedminu limitu Světové zdravotnické organizace pro pitnou vodu.
V ocelových nádržích v areálu jaderné elektrárny se nyní nahromadilo více než 1,25 milionu tun upravené vody. Její vypouštění do oceánu se plánuje postupně v průběhu 30 let. MAAE hodlá tento proces průběžně monitorovat – specialisté organizace v průběhu let provedli v elektrárně několik inspekcí.
(jb, TASS)