Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že Izrael musí přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zabránil genocidě v Gaze. Uvedla to předsedkyně soudu Joan Donoghueová, když oznamovala rozhodnutí o preventivních opatřeních v rámci žaloby Jihoafrické republiky na Izrael pro možné porušení Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy.
V souladu se svými závazky vyplývajícími z úmluvy o genocidě vůči Palestincům v pásmu Gazy musí Izrael »přijmout veškerá možná opatření, aby zabránil všem činům, které spadají pod úmluvu o genocidě,« poznamenala. Mezi ně patří, zdůraznila Donoghueová, »zabíjení příslušníků této skupiny (obyvatelstva), způsobování vážného fyzického nebo duševního utrpení, úmyslné vytváření podmínek směřujících k úplnému nebo částečnému fyzickému zničení této skupiny a přijímání opatření k zabránění narození dětí v této skupině«. »Izrael musí také okamžitě zajistit, aby se jeho ozbrojené síly nedopustily žádného z výše uvedených činů,« uvedla soudkyně.
Z rozsudku dále vyplývá, že Izrael musí přijmout veškerá nezbytná opatření k zabránění a potrestání přímého veřejného podněcování ke spáchání genocidy vůči Palestincům v pásmu Gazy, zajistit přístup nezbytné humanitární pomoci do regionu a zabránit zničení a uchovat důkazy důležité pro případné obvinění podle úmluvy o genocidě.
Izrael má do měsíce předložit zprávu o všech přijatých opatřeních. Donoghue poznamenal, že tato zpráva bude poté předána jihoafrické straně, která bude moci předložit připomínky. »Rozhodnutí soudu jsou závazná, a vytvářejí tak mezinárodněprávní závazek pro každou stranu, vůči níž byla přijata předběžná opatření,« připomněla soudkyně.
Odborníci však upozorňují, že soud nemá žádné mechanismy, které by vynucovaly jejich provádění.
Reakce na rozhodnutí soudu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v komentáři k rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora OSN uvedl, že Izrael se brání a vede válku proti Hamásu, nikoli proti civilnímu obyvatelstvu pásma Gazy.
Izraelská strana na jednání požádala o stažení žaloby a označila postoj Jihoafrické republiky za pokrytecký. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Katz tak vyjádřil názor, že Jihoafrická republika sama porušuje Úmluvu o genocidě tím, že podporuje radikální palestinské hnutí Hamás.
Podle izraelské strany nemá případ žádný právní základ a poskytuje politické a právní krytí pro útok Hamásu na židovský stát 7. října 2023.
Izraelští zástupci argumentovali, že schválení nároků žalobce úmluvu neposílí, ale změní ji »ve zbraň v rukou teroristických skupin«, pokud »jakýkoli pokus o sebeobranu proti nepříteli skrývajícímu se mezi civilisty bude postaven do pozice genocidy«.
Palestinské hnutí Hamás se domnívá, že rozhodnutí soudu přispívá k izolaci Izraele. Palestinské ministerstvo zahraničí zase upozornilo, že »Mezinárodní soudní dvůr rozhodl ve prospěch lidskosti a mezinárodního práva«. Palestinské vedení vyzvalo všechny země včetně Izraele, aby zaručily respektování rozsudků soudu.
Turecký prezident Tayyip Erdogan vyjádřil naději, že rozhodnutí v Haagu »ukončí izraelské útoky«. Ankara bude soudní proces i nadále sledovat. Podle společného prohlášení Evropské komise a vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella EU očekává úplné, okamžité a účinné provedení rozhodnutí soudu, které je závazné pro všechny strany.
(jb, TASS)