Na 23. zasedání Rady hlav států Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS), byla vydána prohlášení o boji proti terorismu, separatismu a extremismu, ale také o spolupráci v oblasti digitální transformace.
V prohlášení o boji proti radikalizaci vedoucí k terorismu, separatismu a extremismu bylo zdůrazněno, že členské státy jsou odhodlány prohlubovat spolupráci v oblasti prosazování práva a bezpečnosti v rámci organizace, podporovat mnohostrannou spolupráci, posilovat koordinaci na globální, regionální a národní úrovni, pevně prosazovat rovnou, společnou, nedělitelnou, komplexní, kooperativní a udržitelnou bezpečnost a koordinovat reakce na tradiční i netradiční bezpečnostní hrozby a výzvy.
Dále bylo zdůrazněno, že členské státy, které se řídí šanghajským duchem, jsou odhodlány společně posilovat regionální mír, bezpečnost a stabilitu, a vyzvaly mezinárodní společenství, aby podpořilo OSN při plnění její ústřední role, upustilo od politizace a dvojích standardů a posílilo globální protiteroristickou spolupráci.
V prohlášení o spolupráci v oblasti digitální transformace zase padly slova o tom, že digitální transformace je hnací silou globálního, inkluzivního a udržitelného růstu a přispívá k dosažení cílů Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030.
Členské státy by měly spojit své síly, aby prozkoumaly potenciál digitalizace v různých oblastech a podpořily hlubokou integraci digitální ekonomiky a reálné ekonomiky, uvádí se v prohlášení a dodává se, že potenciál digitálních technologií pro transformaci sociálního, ekonomického a kulturního života nebyl plně prozkoumán.
Dále zde stojí, že členské státy budou neustále usilovně pracovat na tom, aby se držely přístupu zaměřeného na lidi, a podporovat všeobecný přístup k dividendám digitální transformace za přijatelnou cenu, aby se plně využil lidský potenciál. Měly by také nadále pokračovat v příslušné práci, aby zajistily, že náklady na využívání digitální infrastruktury se budou neustále snižovat, podporovat digitální propojení, využívat digitální potenciál a zlepšovat interoperabilitu dat.
»Členské státy by měly důrazně podporovat integraci digitálních řešení v klíčových oblastech, jako je finančnictví,« stojí v prohlášení s tím, že členské státy musí zůstat odhodlány podporovat aplikace digitálních služeb a zároveň splňovat požadavky na bezpečnost informací, aby z toho měli prospěch obyvatelé členských států.
Rozvoj digitálních technologií podle prohlášení podpoří datové aplikace, které budou lépe sloužit všem aspektům hospodářského, sociálního a kulturního života, zdůraznilo prohlášení a dodalo, že státy budou v této oblasti spolupracovat a vzájemně se učit z pokročilých zkušeností a úspěchů.
(pr)
Mír a spolupráci!