Snížení úvěrového ratingu USA je trojité varování pro Washington

Americká Demokratická a Republikánská strana se opět »perou«! Tentokrát je to proto, že mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila 1. srpna úvěrový rating USA – snížila rating dlouhodobé důvěryhodnosti emitenta v zahraniční měně USA z AAA na AA+. Jakmile tato zpráva vyšla, obě politické strany se navzájem obviňovaly a vytvářely kolem toho nekonečný rozruch. Demokratická strana tvrdí, že snížení úvěrového ratingu je »výsledkem toho, že Republikánská strana záměrně vytvořila krizi platební neschopnosti«, zatímco Republikánská strana připisuje důvod neefektivnímu řešení ekonomických záležitostí Bidenovy administrativy.

Ratingová agentura vydala prohlášení, v němž uvádí, že v posledních 20 letech zažily Spojené státy opakované politické patové situace ohledně dluhového stropu, často odkládané do poslední chvíle, což podkopalo důvěru lidí ve schopnost Spojených států spravovat své finance. Někteří analytici se domnívají, že jde o první varování Washingtonu.

V americké politické aréně se stal »boj pro boj« výraznou nálepkou pro vztah mezi oběma stranami. Ale nemluvme teď o tom, pojďme mluvit o »americké dluhové krizi«. Přestože obě strany dosáhly na poslední chvíli konsensu o pozastavení dluhového stropu na dva roky, čímž se vyhnuly nesplácení amerického dluhu, v posledních několika měsících se pustily do »přetahování lanem« o největší politické žetony, což vyděsilo trh. V květnu tohoto roku agentura Fitch zařadila úvěrový rating USA na seznam s rizikem na pokles. Oficiální snížení ratingu tentokrát může být vnímáno jako další vyjádření zklamání a nespokojenosti s pokračujícím poklesem řídící kapacity vlády USA. Agentura neočekává od vlády USA žádná podstatná fiskální konsolidační opatření až do voleb v listopadu 2024.

Prohlášení agentury Fitch zároveň poukázalo na to, že americká fiskální situace se bude v příštích třech letech nadále zhoršovat a vládní dluh je vysoký a stále se zvyšuje. To je považováno za druhé varování Washingtonu.

Podle informací na webu amerického ministerstva financí činil k 31. červenci dluh federální vlády až 32,6 bilionu amerických dolarů, což odpovídá téměř 100 000 amerických dolarů dluhu na každého Američana. Podle zpráv překročil americký dluh 32 bilionů dolarů o devět let dříve, než se očekávalo před epidemií nového koronaviru. Agentura Fitch očekává, že poměr vládního dluhu USA k HDP vzroste do roku 2025 na 118,4 %.

Historicky to není poprvé, co byl rating USA snížen. V roce 2011 další západní ratingová agentura Standard & Poor’s snížila AAA rating Spojených států kvůli vleklému problému vládního výpůjčního stropu mezi oběma stranami. Tentokrát je ale situace jiná. Při srovnání rozsahu dluhu není těžké zjistit, že rozsah dluhu federální vlády USA byl v té době asi 15 bilionů amerických dolarů a nyní se zdvojnásobil. Někteří analytici poukázali na to, že základní podmínky pro rozhodnutí agentury Fitch o snížení ratingu jsou ještě horší než před deseti lety. Americký dluh se nabaluje jako sněhová koule a hrozí, že se jednoho dne zhroutí.

Třetí varovný signál se týká důvěryhodnosti Spojených států, což může urychlit proces »dedolarizace«. Některé studie poukázaly na to, že snížení ratingu USA agenturou Fitch způsobilo značné výkyvy na většině vyspělých trhů a mnoho zemí již vyhodnocuje negativní dopad tohoto rozhodnutí na svět. Jihokorejská vláda 2. srpna uvedla, že aby zabránila otřesům na finančních trzích způsobeným snížením amerického úvěrového ratingu, posílí dohled nad trhem.

Důvod, proč se americký dolar stal mezinárodní měnou, byla důvěryhodnost vlády. Jakmile dojde k jejímu narušení, lidé přirozeně učiní nová rozhodnutí. Po určitou dobu stále více zemí, od Latinské Ameriky přes Blízký východ, Afriku a další důležité globální zdroje energie až po Evropu a Asii a Tichomoří, kde mají USA mnoho spojenců, provádí »dedolarizaci« nebo ji plánuje. Před několika dny začala Bolívie používat RMB při dovozních a vývozních transakcích a stala se nejnovější jihoamerickou zemí, která často používá RMB.

Politici ve Washingtonu by se měli zamyslet nad tím, jak vyřešit ekonomické problémy USA a skutečně si zachovat tvář.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy