Směřování vztahů mezi Čínou a EU k sdílenému růstu a globální stabilitě

Jak vztahy mezi Čínou a EU dosahují klíčového bodu, nedávný telefonický rozhovor mezi čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a předsedou Evropské rady Antóniem Costou poskytl více jasnosti a vodítek. 

Upřímný rozhovor, který představuje první setkání na vysoké úrovni s novým vedením EU, zdůraznil důležitost vzájemné důvěry a spolupráce při společném zvládání stále nejistějšího globálního prostředí. 

V éře charakterizované změnami nevídanými za poslední století a rostoucími globálními výzvami jsou trvalý dialog a závazek k multilateralismu zásadní. Pro Čínu a EU tyto snahy nejenže slouží jejich základním zájmům, ale také podporují růst bilaterálních vztahů a přispívají k světovému míru a prosperitě. 

Poslední telefonický rozhovor potvrdil odhodlání obou stran k užší spolupráci. Loňská úspěšná návštěva Si Ťin-pchinga v Evropě spolu s návštěvami několika evropských lídrů v Číně pomohly udržet strategickou komunikaci na vysoké úrovni a podpořily dlouhodobou perspektivu jejich vztahu. 

Během rozhovoru Si uvedl, že Čína zůstává otevřená vůči EU a doufá, že EU bude i nadále spolehlivým partnerem pro spolupráci s Čínou, zatímco Costa potvrdil ochotu EU posílit dialog a komunikaci, prohloubit strategickou vzájemnou důvěru a posílit partnerství. 

Rok 2025, kdy si připomeneme 50. výročí diplomatických vztahů mezi Čínou a EU, dává výměna názorů jasný a pozitivní signál, který přináší novou dynamiku zdravému a stabilnímu rozvoji vztahů mezi Čínou a EU. 

Mezi Čínou a EU neexistují zásadní střety zájmů ani geopolitické konflikty. Místo toho obě strany sdílejí pevný základ společných zájmů, charakterizovaný jejich doplňující se a vzájemně výhodnou ekonomickou a obchodní spoluprací. Rovněž společně vystupují jako obránci multilaterálního obchodního systému. 

Jako druhý největší obchodní partner si Čína a EU vymění zboží za téměř 1,5 milionu amerických dolarů každou minutu, přičemž čínské i evropské firmy zvyšují vzájemné investice. 

Iniciativy, jako je China-Europe Railway Express, který již dokončil přes 100 000 cest, posilují tuto synergii. Obě strany také spolupracují v oblastech, jako je zemědělství, letectví, jaderná energetika, zelené technologie a obnovitelné zdroje energie. 

Závazek Číny k vysoce kvalitnímu rozvoji a otevřenosti na vysoké úrovni přináší nové příležitosti pro spolupráci mezi Čínou a EU. Nedávné politiky, včetně odstranění všech omezení pro zahraniční investice v oblasti výroby, zavedení celostátního negativního seznamu pro přeshraniční obchod se službami, rozšíření bezvízového přístupu a zlepšení usnadnění cestování, dále posilují přitažlivost Číny jako centra pro evropské investice. 

Zpráva zveřejněná v říjnu Čínskou radou pro podporu mezinárodního obchodu odhalila, že více než 41 procent oslovených evropských firem považovalo čínský trh za „dobrý“, což představuje nárůst o 14,17 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, zatímco téměř 48 procent uznalo rostoucí atraktivitu čínského trhu, což je nárůst o 5,42 procentního bodu. 

Čína a EU jsou dvě hlavní síly prosazující multipolaritu, dva velké trhy podporující globalizaci a dvě velké civilizace obhajující rozmanitost. Za posledních 50 let vztahy mezi Čínou a EU nejen přispěly k jejich rozvoji, ale také významně přispěly k globálnímu míru a prosperitě. 

Minulé zkušenosti a ponaučení ukazují, že vzájemný respekt a upřímný dialog jsou klíčem k pokroku ve spolupráci. Uprostřed rostoucích globálních výzev Čína a EU musí zůstat věrné svým původním záměrům při zakládání diplomatických vztahů. Tím, že upevní vzájemné porozumění a budou podporovat win-win spolupráci, mohou chránit své klíčové zájmy a přispívat ke globální stabilitě a prosperitě. 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy