Slovenský parlament dnes schválil státní rozpočet na rok 2023. Slovensko tak nezačne rok s rozpočtovým provizoriem, které by omezilo pomoc státu domácnostem a podnikům s úhradou energií. Pro návrh rozpočtu hlasovalo 93 ze 136 přítomných poslanců, proti byli čtyři, 38 zákonodárců se zdrželo. Součástí dohody umožňující schválení rozpočtu je i to, že z funkce odejde ministr financí Igor Matovič.
Se schválením rozpočtu pomohla premiérovi menšinového kabinetu Eduardovi Hegerovi donedávna vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Ten si na oplátku podle slovenských médií prosadil, co chtěl, včetně překvapivého zrušení koncesionářských poplatků či nižší sazby mimořádného zdanění zisků rafirenérie Slovnaft, jejíž výnosy mají posloužit právě k zamýšlené pomoci domácnostem a podnikům kvůli vysokým cenám energií.
»Každý z nás musel udělat kompromis,« prohlásil Heger po jednání se Sulíkem.
Premiér později upřesnil, že v pátek požádá prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby Igorovi Matovičovi odebrala pověření řídit ministerstvo financí.
Prezidentka Čaputová minulý pátek Hegerovu vládu odvolala, jeho kabinet podle ústavy zůstává v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi. Za této situace ale Matoviče podle expertů na ústavu nešlo odvolat, ani nemohl sám odstoupit.
Matovič »se obětoval«
Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) podle serveru Pravda.sk tvrdí, že ministr »se obětoval v zájmu pomoci lidem« a po schválení rozpočtu chce odejít z vlády. Sám Matovič na sociální síti vyčetl Sulíkově straně, že se neváhala »spojit s mafiány, fašisty a zkorumpovanými poslanci«, aby svrhla vládu, a tak bylo jasné, je jim jedno, zda se lidem zvýší účty za energie až o 400 procent. Sulík podle Matoviče toužil jen po jediném, a tak Matovič nabídl svou funkci. »Velmi rád za této situace odstoupím, aby lidé mohli mít pěkné Vánoce,« prohlásil Matovič po schválení rozpočtu.
SaS dříve kritizovala osmimiliardový deficit rozpočtu, teď za lepší řešení považuje snížení DPH pro sektor stravování a sportoviště, napsal Denník N na svém webu. Ceny energií pro domácnosti už nebudou záviset na penězích v rozpočtu, ale hlavně na dohodě s podnikem Slovenské elektrárně. V rozpočtu se sice nakonec ocitly výdajové limity, ale v příštím roce zůstanou vypnuté.
I po změnách na poslední chvíli zůstává plánovaný deficit celé veřejné správy v příštím roce na úrovni 6,44 procenta hrubého domácího produktu. Letošní schodek je téměř pětiprocentní.
Ministr obrany Jaroslav Naď ocenil přijatý rozpočet jako historický milník pro obranyschopnost Slovenska, protože výdaje na obranu poprvé přesáhnou dvě procenta HDP. Umožnit to má další modernizaci ozbrojených sil a zlepšit podmínky vojáků.
(čtk)