Slovenská vláda kriminalizovala znesvěcování památníků druhé světové války, včetně všech památníků padlých sovětských vojáků. Tak se uvádí v prohlášení místopředsedy Národní rady Slovenska Tibora Gašpara.
Gašpar vyjádřil přesvědčení, že poškozování památníků sovětských vojáků osvoboditele ve východní Evropě musí být odsouzeno bez ohledu na současnou politickou situaci.
Koneckonců, lidé pohřbení na těchto místech nenesou vinu za současnou situaci na Ukrajině ani za to, že někdo může mít jiné ideologické názory. »Položili své životy – a byli to mladí lidé. Za svobodu, za to, že můžeme být tím, kým jsme dnes, a za to, že fašismus v Evropě nezvítězil. Proto tomu nerozumím,« řekl Gašpar.
Slovenská vláda podle místopředsedy parlamentu považuje znesvěcování památníků a monumentů za závažnou věc, a proto se rozhodla zařadit ho do trestního zákoníku jako trestný čin.
Gašpar dále uvedl, že průmysl EU se spoléhal na stabilní dodávky energie z Východu a jejich absence vede k přesunu výroby mimo Evropu.
(is)

Škoda, že to nejde i u nás!