Slováci řeší dluhy osobními bankroty, jejich počet loni vzrostl o 12 procent

Po předchozím dvouletém poklesu loni na Slovensku vzrostl počet osobních bankrotů o více než desetinu a další zvýšení země podle odhadu zaznamená i letos. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy společnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), která v zemi zajišťuje provoz úvěrových registrů. V České republice se počet osobních bankrotů loni naopak snížil.

V roce 2022 na pětimilionovém Slovensku zbankrotovalo 9674 obyvatel, což proti předchozímu roku představuje nárůst o 11,95 procenta. Nejvíce osobních bankrotů, a to 16 167, Slovensko zaznamenalo v roce 2019. O rok později začala platit přísnější právní úprava ohledně podmínek pro vyhlášení bankrotu.

»Důvodem nárůstu počtu osobních bankrotů v minulém roce jsou důsledky pandemické situace. Ráda bych se mýlila, ale obávám se, že letos bude situace dramatičtější a počet osobních bankrotů vzroste výrazněji. Vliv na to bude mít vysoká zadluženost obyvatel Slovenska, obecný nárůst cen – zejména cen energií,« uvedla hlavní analytička CRIF SK Jana Marková.

V České republice, která je počtem obyvatel dvakrát větší než Slovensko, bylo v loňském roce vyhlášeno 13 259 osobních bankrotů. Proti roku 2021 to představuje pokles o 14 procent.

Bankrot umožňuje zadluženým obyvatelům Slovenska zbavit se až na výjimky všech dluhů výměnou za prodej majetku nebo za postupnou úhradu části závazků při zachování osobního majetku. Od roku 2006, kdy Slovensko zavedlo institut osobního bankrotu, v zemi do konce loňského roku podle CRIF SK zbankrotovalo 67 736 obyvatel.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy