Singapur popravil 39letého muže, který byl odsouzen za obchodování s heroinem, a podle úřadů šlo o třetí popravu během jednoho týdne.
Mohamed Shalleh Adul Latiff byl v roce 2019 odsouzen k trestu smrti za držení přibližně 55 g heroinu »za účelem obchodování«. Trest byl vykonán ve čtvrtek, uvedl ve svém prohlášení Ústřední úřad pro narkotika (CNB).
Podle soudních dokumentů pracoval Mohamed Shalleh před svým zatčením v roce 2016 jako řidič dodávky. Během soudního procesu tvrdil, že se domníval, že rozváží pašované cigarety pro svého známého, kterému dlužil peníze. Stal se 16. vězněm odsouzeným k smrti od března 2022, kdy vláda po dvouleté pauze během pandemie Covid-19 obnovila popravy.
Poprava – pátá v tomto roce – přichází necelý týden poté, co Singapur popravil první ženu po téměř 20 letech za obchodování s drogami, a to navzdory odsouzení ze strany skupin na ochranu práv. Saridewi Binte Djamani, 45letá Singapurka, byla v pátek popravena za obchodování s přibližně 30 g heroinu. O dva dny dříve byl oběšen muž, 57letý Mohd Aziz bin Hussain, za obchodování s asi 50 g heroinu.
Organizace spojených národů odsoudila oběšení a vyzvala Singapur, aby vyhlásil moratorium na trest smrti. Navzdory rostoucímu mezinárodnímu tlaku v této věci Singapur trvá na tom, že trest smrti je účinným odstrašujícím prostředkem proti obchodování s drogami.
Bohaté finanční centrum má jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě – trest smrti hrozí za obchodování s více než 500 gramy konopí nebo více než 15 g heroinu.
(jb)