Jedenáctý čínsko-britský dialog o ekonomice a financích, jemuž spolupředsedali čínský vicepremiér Che Li-feng a britská ministryně financí Rachel Reeves v Pekingu, byl v sobotu ukončen.
Během dialogu bylo dosaženo 69 vzájemně výhodných dohod a obě strany vyjádřily společnou vůli podporovat multilateralismus a ekonomickou globalizaci. Zavázaly se rovněž k podpoře mnohostranného obchodního systému založeného na pravidlech, jehož jádrem je Světová obchodní organizace (WTO), a k budování otevřené světové ekonomiky, uvedl v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Odborníci v Británii zdůraznili důležitost otevřeného obchodu mezi oběma zeměmi, zejména v době rostoucího napětí v globálním obchodu.
Obchodní vztahy byly dlouhodobě pilířem bilaterálních vazeb. Podle nejnovějších údajů britského ministerstva pro obchod a podnikání byla Čína na konci druhého čtvrtletí (Q2) roku 2024 čtvrtým největším obchodním partnerem Británie v oblasti zboží, přičemž zboží z Číny tvořilo 7,7 procenta britského zahraničního obchodu. Celkový obchod se zbožím a službami mezi oběma zeměmi dosáhl za čtyři čtvrtletí ke konci Q2 2024 částky 87,7 miliardy liber (přibližně 107 miliard amerických dolarů).
V článku v deníku *The Times* z minulého týdne napsala ministryně Reeves: »Nemůžeme ignorovat fakt, že Čína je druhou největší ekonomikou na světě a naším čtvrtým největším obchodním partnerem, přičemž exporty podporují téměř půl milionu pracovních míst ve Velké Británii.«
Podle britského ministerstva financí podporovaly vývozy do Číny v roce 2020 více než 455 000 pracovních míst ve Velké Británii. Reeves rovněž zdůraznila, že obnovené zapojení do spolupráce s Čínou by mohlo přidat až 1 miliardu liber (1,22 miliardy amerických dolarů) hodnoty britské ekonomice.
Komentujíc výsledky dialogu, Reeves uvedla: »Ukazuje to, že pragmatická spolupráce mezi největšími světovými ekonomikami nám může pomoci podpořit hospodářský růst ku prospěchu pracujících lidí.«
Poznamenala také, že čínská ekonomika se očekává jako největší hnací síla globálního růstu v tomto desetiletí, což představuje významné příležitosti pro Británii.
Kerry Brown, ředitel Lau China Institute na King’s College London, zdůraznil, že Británie musí udržovat vztah s Čínou vzhledem k výzvám, kterým její ekonomika čelí. »Británie by hledala tři věci – investice, finance a technologie,« řekl Brown v rozhovoru s Davidem Bullem pro Talk TV v sobotu. »Britská vláda musí mít jasnou představu o tom, co Británie potřebuje.«
Profesor Patrick Minford z Cardiff Business School také zdůraznil význam Číny jako obchodního partnera a poznamenal, že prosazování volného obchodu je vždy správnou politikou pro britskou vládu.
Minford dodal, že volný obchod poskytuje zemím vysoce kvalitní a konkurenceschopné zboží, zatímco zajišťuje férové a nízké ceny, což je hlavním cílem obchodu.
Profesor John Bryson z University of Birmingham řekl agentuře Xinhua: »Dalo by se argumentovat, že Velká Británie by měla být velmocí v obchodu, a možná dokonce tou největší obchodní velmocí.« Dodal, že posílení obchodních vazeb mezi Čínou a Británií by přineslo řadu výhod.
»Politici zde mají svou roli, ale klíčovými hráči jsou ti, kdo se přímo zapojují do obchodu,« řekl Bryson.
(Xinhua)