Jaké je hluboké poselství rozsáhlé inspekční cesty prezidenta Si Ťin-pchinga po Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny? Proč právě nyní, při jeho první cestě do Sin-ťiangu po osmi letech?
Komentátor Robert Lawrence Kuhn míní, že Si byl v Sin-ťiangu na čtyři intenzivní dny plné obsahu a symboliky. Jeho zastřešující vizí bylo, aby Sin-ťiang byl jednotný, harmonický, prosperující a kulturně vyspělý, se zdravými ekosystémy a lidmi žijícími a pracujícími ve spokojenosti, přičemž jako zastřešující cíl zdůraznil sociální stabilitu a trvalou bezpečnost. Vyzval k podpoře výzkumu »společenství« pro Čínu jako mnohonárodnostní zemi s rozmanitostí a jednotou jako charakteristickým rysem čínského národa.
Prezident Si zahájil návštěvu v Urumči, hlavním městě regionu, poté ve městech Ši-che-zi a Turpan. Na Sin-ťiangské univerzitě se Si učil o výchově talentů a podpoře výměn mezi různými etnickými skupinami. Si na konstatoval, že prioritou je podpora ctností.
Při návštěvě Urumči Si poznamenal, že Sin-ťiang se z relativně uzavřeného vnitrozemí proměnil v přední otevřenou oblast, začlenil strategii regionálního otevírání Sin-ťiangu do celkového plánu otevírání se země směrem na západ a jako hlavní oblast ekonomického pásu Hedvábné stezky – což byla původní myšlenka, která se vyvinula v čínskou iniciativu Pásmo a stezka.
Při návštěvě obytné komunity Guyuanxiang, v níž lidé z etnických menšin tvoří více než 95 procent, Si vyzval ke vzdělávání malých dětí v jemné tradiční čínské kultuře. Zdůraznil, že všechny etnické skupiny v Sin-ťiangu jsou neoddělitelnými členy velké rodiny čínského národa, a vyzval k plnému využití prvořadé úlohy stranických organizací na komunální úrovni, aby zajistily, že všechny etnické skupiny budou jako bratři a sestry, kteří si navzájem pomáhají.
Při návštěvě muzea Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang Si řekl, že čínská civilizace je rozsáhlá a hluboká, s dlouhou historií sahající až do starověku, a vyzval k lepšímu uchovávání a předávání nehmotného kulturního dědictví všech etnických skupin.
Při návštěvě Muzea meliorací Výrobního a stavebního sboru Sin-ťiang Si pochválil tento státní podnik, který je předmětem zahraniční kritiky a sankcí, a označil jeho strategický status za »nenahraditelný«, za podporu rozvoje Sin-ťiangu, posílení etnické jednoty, udržení sociální stability a stabilizaci obrany státních hranic. Vyzdvihl rozsáhlou zemědělskou mechanizaci a dobré průmyslové řízení společnosti.
Ve vesnici Ximen Si vyzval k upevnění boje proti chudobě a podpoře revitalizace venkova s cílem realizovat prosperující a krásnější venkovské oblasti.
Po vyslechnutí zprávy o práci stranického výboru a vlády Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang Si Ťin-pching zdůraznil, že udržení dlouhodobé stability spočívá v srdcích lidí, že kulturní identita je nejhlubší úrovní identity a že čínská civilizace je kořenem kultur všech etnických skupin. Si vyzval ke zlepšení schopnosti řízení náboženských záležitostí a k realizaci zdravého rozvoje náboženství. Mělo by být vyvinuto zvýšené úsilí o dodržování zásady, že islám v Číně musí být čínské orientace, a náboženství musí být přizpůsobeno socialistické společnosti. Měly by být zajištěny běžné náboženské potřeby věřících a ti by se měli úzce sjednotit kolem strany a vlády, dodal Si.
Po celou dobu své návštěvy prezident Si svým důrazem na hospodářský rozvoj poukazoval na úzkou souvislost mezi rozvojem a stabilitou a zřejmě tak potvrdil rostoucí shodu v tom, že relativní priority ústřední vlády pro Sin-ťiang se přesunuly od bezpečnosti a ochrany k hospodářskému rozvoji a zvyšování životní úrovně. Tvrdil, že pokrok v Sin-ťiangu ovlivňuje celou zemi.
Kuhn nepovažuje za náhodu, že obě poslední cesty prezidenta Si, Hongkong a Sin-ťiang, v rozmezí dvou týdnů, byly zaměřeny na vyjádření národní jednoty v tom smyslu, že v obou oblastech došlo ke společenským rozbrojům a obě oblasti se staly terčem tvrdé zahraniční kritiky.
Hluboké poselství Siovy návštěvy je podle něj trojí.
Za prvé, sociální rozvraty skončily a hospodářský rozvoj může být opět nejvyšší prioritou.
Za druhé, Čína je mnohonárodnostní společenství se společnou civilizací a velkými příležitostmi.
Za třetí, Čína je silná a sebevědomá, čímž zahraniční kritika nemůže otřást.
To je hluboké poselství v době, kdy se zrychluje příprava 20. celostátního sjezdu ČKS, dodal Kuhn.
(pr)