Si Ťin-pching uspořádal videohovor s Vladimirem Putinem

Čínský prezident Si Ťin-pching uspořádal v pátek odpoledne videohovor se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle čínského prezidenta se videohovor s Putinem na konci roku mezi oběma lídry stal dobrou tradicí.

Pod jejich společným vedením se komplexní strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem stalo v nové éře ještě vyzrálejším a odolnějším. Vždy byla zdůrazňována endogenní dynamika a zvláštní hodnota bilaterální spolupráce. Za prvních jedenáct měsíců letošního roku dosáhl objem bilaterálního obchodu nového rekordu, přičemž spolupráce na investicích byla neustále optimalizována.

Spolupráce v oblasti energetiky nadále hraje roli stabilizátoru. Postupně jsou stabilně realizovány i projekty spolupráce v dalších důležitých oblastech. Spolupráce mezi samosprávami obou zemí vzkvétá, mezilidská výměna se sbližuje a rok sportovní výměny probíhá řádně, takže se upevnily společenské a veřejné základy přátelství mezi oběma stranami. Tváří v tvář turbulentní mezinárodní situaci by Čína a Rusko měly vždy hájit původní cíl spolupráce, udržovat své strategické odhodlání, posilovat strategickou spolupráci, považovat se navzájem za příležitosti pro rozvoj a globální partnery a snažit se vytvářet pro oba národy více výhod a vnést více stability do světa.

Si také zdůraznil, že svět je opět na křižovatce: zda se vrátit k mentalitě studené války a vyvolat rozdělující konfrontaci a konfrontaci bloků, nebo zda usilovat o rovnost, vzájemný respekt a vzájemně prospěšnou spolupráci ve prospěch praxe lidstva, tyto dvě orientace prověří moudrost politiků velkých zemí a zdravý rozum celého lidstva. Čína je ochotna spolupracovat s Ruskem a všemi pokrokovými silami po celém světě, které se staví proti hegemonismu a mocenské politice, bojovat proti unilateralismu, protekcionismu a tyranii a rozhodně hájit suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy obou zemí, jakož i mezinárodní spravedlnost a rovnost. Obě strany by měly úzce koordinovat mezinárodní záležitosti, podporovat autoritu Organizace spojených národů a status mezinárodního zákona a zajistit skutečný multilateralismus.

Obě strany by měly pokračovat v prosazování větší jednoty a vzájemné důvěry mezi všemi stranami v Šanghajské organizaci pro spolupráci (ŠOS), posilovat vzájemnou podporu v otázkách, které se dotýkají základních zájmů druhé strany, a společně se postavit a bránit proti vměšování a sabotáži ze strany vnějších sil. Spolupráce zemí BRICS je plná vrcholů, které jasně ukázaly atraktivitu a světlé vyhlídky zemí BRICS. Čína je ochotna spolupracovat s ruskou stranou na aktivní podpoře rozšíření členství v BRICS a prosazování společných zájmů rozvíjejících se a rozvojových zemí.

Oba nejvyšší politici si také vyměnili názory na krizi na Ukrajině. Si Ťin-pching, že Čína zaznamenala, že ruská strana nikdy neodmítla diplomatické řešení konfliktu prostřednictvím vyjednaných kanálů, což Čína oceňuje. Cesta k mírovým rozhovorům nebude hladká, ale dokud se neupustí od úsilí, vždy bude šance na mír. Čína bude i nadále zastávat objektivní a nestranný postoj a bude povzbuzovat mezinárodní společenství ke společnému úsilí o sehrání konstruktivní role při mírovém urovnání krize na Ukrajině.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy