Čínský prezident Si Ťin-pching vedl 26. dubna odpoledne telefonický rozhovor se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Obě strany si vyměnily názory na čínsko-ukrajinské vztahy a ukrajinskou krizi.
Si Ťin-pching poukázal na to, že vztahy mezi Čínou a Ukrajinou prošly 31 lety rozvoje a dosáhly úrovně strategického partnerství, které poskytlo pomoc pro rozvoj a revitalizaci obou zemí. Ocenil opakovaný důraz prezidenta Volodymyra Zelenského na rozvoj vztahů mezi Čínou a Ukrajinou a spolupráci s Čínou a poděkoval Ukrajině za poskytnutí velké pomoci při evakuaci čínských občanů v loňském roce. Vzájemné respektování suverenity a územní celistvosti je politickým základem vztahů mezi Čínou a Ukrajinou.
Obě strany by se měly zaměřit na budoucnost, vytrvat v uvažování a plánování bilaterálních vztahů z dlouhodobé perspektivy, pokračovat v tradici vzájemného respektu a upřímnosti mezi oběma stranami a podporovat rozvoj strategického partnerství mezi Čínou a Ukrajinou. Ochota Číny rozvíjet vztahy s Ukrajinou je konzistentní a jasná. Bez ohledu na to, jak se změní mezinárodní situace, Čína je ochotna spolupracovat s Ukrajinou na rozvoji vzájemně výhodné spolupráce mezi oběma zeměmi.
Si uvedl, že komplexní rozvoj ukrajinské krize má zásadní dopad na mezinárodní situaci. V otázce ukrajinské krize Čína vždy stojí na straně míru a hlavní pozicí Číny je podporovat mír a rozhovory. Na tomto základě Čína také vydala dokument »Postoj Číny k politickému řešení ukrajinské krize«. Čína není ani tvůrcem, ani stranou zapojenou do ukrajinské krize. Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN a zodpovědná významná země nebude Čína ani sledovat oheň z druhé strany, ani přilévat olej do ohně, natož využívat příležitosti k zisku.
Dialog a vyjednávání jsou jediným možným přístupem. V jaderné válce nejsou žádní vítězové. Při řešení jaderné otázky by všechny zúčastněné strany měly zachovat klid a zdrženlivost, měly by se skutečně soustředit na budoucnost a osud sebe i celého lidstva a společně řídit a udržovat krizi pod kontrolou. Nyní sílí racionální myšlení a hlasy ze všech stran, měli bychom se chopit příležitosti a nahromadit příznivé podmínky pro politické řešení krize. Doufáme, že se všechny strany hluboce zamyslí nad ukrajinskou krizí a budou společně hledat cestu prostřednictvím dialogu k dlouhodobému míru a stabilitě v Evropě. Čína bude pokračovat v podpoře míru a rozhovorů a usilovat o co nejrychlejší zastavení války, zastavení palby a obnovení míru. Čínská strana vyšle zvláštního zástupce čínské vlády pro euroasijské záležitosti, aby navštívil Ukrajinu a další země, a aby vedl hlubokou komunikaci se všemi stranami o politickém řešení ukrajinské krize. Čína poskytla Ukrajině několik dávek humanitární pomoci a je ochotna i nadále poskytovat pomoc v rámci svých kapacit.
Volodymyr Zelenskyj poblahopřál prezidentovi Si Ťin-pchingovi k jeho znovuzvolení, ocenil mimořádné úspěchy Číny a věří, že pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga se Čína úspěšně vypořádá s různými výzvami a bude i nadále postupovat vpřed. Čína prosazuje cíle a zásady Charty OSN v mezinárodních záležitostech a má obrovský vliv na mezinárodní scénu. Ukrajina dodržuje politiku jedné Číny a doufá, že uskuteční komplexní spolupráci s Čínou, otevře novou kapitolu vztahů s Čínou a bude spolupracovat na udržení světového míru a stability. Zelenský představil svůj názor na současnou krizi na Ukrajině, poděkoval Číně za humanitární pomoc Ukrajině a uvítal důležitou roli Číny při obnově míru a řešení krize diplomatickou cestou.
(pr)