Generální tajemník OSN Antonio Guterres opět vyzval k okamžitému humanitárnímu příměří v Gaze.
»Znovu vyzývám k okamžitému humanitárnímu příměří. To zajistí, že se dostatečná pomoc dostane tam, kde je jí zapotřebí, usnadní propuštění rukojmích a pomůže snížit napětí na celém Blízkém východě,« řekl na otevřené rozpravě Rady bezpečnosti na nejvyšší úrovni o situaci na Blízkém východě, zahrnujícím palestinskou otázku.
Podle něj nemůže žádná účinná humanitární pomoc fungovat za podmínek, které byly Palestincům v Gaze a humanitárním pracovníkům vnuceny.
Poskytování humanitární pomoci nespočívá v počítání kamionů. Jde o to, aby se k lidem v nouzi dostal správný objem a kvalita pomoci. Aby mohla OSN vykonávat svou práci, potřebuje, aby byl splněn soubor operačních požadavků, řekl Guterres.
»Potřebujeme bezpečí. Působíme ve válečné zóně. Současné mechanismy humanitárního ohlašování neposkytují žádnou skutečnou jistotu pro operace a plánování humanitárních akcí. Řada vážných incidentů ukázala, jak je třeba tyto základní mechanismy podstatně zlepšit. K bezpečnosti patří také spolehlivé a vyklizené silnice uvnitř Gazy a bezproblémové přechody na kontrolních stanovištích.«
»Musíme být vybaveni tak, abychom mohli dělat svou práci. To zahrnuje telekomunikační zařízení, aby konvoje mohly vzájemně komunikovat; obrněná vozidla a ochranné vybavení vzhledem k probíhajícím bojům a rozsáhlému zamoření výbušnými pozůstatky války; mnohem větší logistické kapacity; náhradní díly pro infrastrukturu, jako jsou odsolovací zařízení, a další důležité humanitární položky,« řekl.
Je také zapotřebí více přechodů do Gazy, aby se snížilo přetížení a zabránilo se vzniku kolon. Humanitární přístup do severní části Gazy je nedostatečný. V prvních dvou lednových týdnech se z 29 plánovaných humanitárních misí, jejichž cílem bylo doručit životně důležité zásoby severně od Vádí Gaza, uskutečnilo zcela nebo částečně pouze sedm. Většině misí byl přístup Izraelem odepřen. Po více než 100 dnech operací na severu země přetrvává nejistota a boje, uvedl.
»Vyzývám k rychlému, bezpečnému, neomezenému, rozsáhlému a trvalému přístupu humanitární pomoci do celé Gazy. Opakuji svou výzvu k ukončení veškerého porušování mezinárodního humanitárního práva,« řekl Guterres. »Znovu vyzývám k okamžitému humanitárnímu příměří.«
Humanitární situace v Gaze je podle něj otřesná.
S nástupem zimních měsíců čelí 2,2 milionu Palestinců v Gaze nelidským a nuzným podmínkám a snaží se přežít další den bez řádného přístřeší, topení, hygienických zařízení, jídla a pitné vody. Všichni v Gaze mají hlad. Čtvrtina obyvatel Gazy – více než půl milionu lidí – se potýká s katastrofální úrovní nedostatku potravin, uvedl.
V guvernorátu Rafáh se mezitím nyní tísní téměř 1,5 milionu lidí. V důsledku kolapsu zdravotnického systému se šíří nemoci. Pouze 16 z 36 nemocnic v Gaze je alespoň částečně funkčních. To znamená, že obyvatelům Gazy hrozí nejen smrt nebo zranění v důsledku neustálého bombardování, ale také rostoucí riziko nákazy infekčními nemocemi, uvedl.
(Xinhua)