Vedoucí představitelé zemí skupiny sedmi (G7) se v komuniké vydaném po právě skončeném úterním summitu zavázali k dalším sankcím proti Rusku. Od února, kdy Rusko zahájilo »speciální vojenskou operaci« na Ukrajině, západní spojenci zavedli proti Rusku několik kol sankcí v oblasti obchodu a financí. Konflikt a sankce tak ale zatížily oživení globální ekonomiky zasažené koronavirem, zhoršily globální ekonomiku a energetickou bezpečnost.
Skupina G7, kterou tvoří nejvyspělejší světové ekonomiky: USA, Japonsko, Německo, Kanada, Francie, Spojené království a Itálie, v komuniké znovu zdůraznila postupné odstraňování své závislosti na ruské energii. Vyzvaly k prozkoumání způsobů, jak omezit rostoucí ceny energií, včetně možnosti zavést v případě potřeby dočasné omezení dovozních cen.
»Pokud jde o ropu, zvážíme celou řadu přístupů, včetně možností případného komplexního zákazu všech služeb, které umožňují přepravu ruské námořní ropy a ropných produktů po celém světě, pokud tato ropa není nakupována za cenu, která bude dohodnuta po konzultaci s mezinárodními partnery, nebo pod ní,« uvádí se v komuniké.
Skupina G7 rovněž oznámila rozhodnutí zakázat dovoz zlata z Ruska, které každoročně produkuje přibližně 10 % zlata vytěženého na celém světě.
Energetické dilema
Světové ceny ropy po začátku rusko-ukrajinského konfliktu neustále rostou kvůli nedostatku nabídky a oživení poptávky po úderu koronaviru. »V koordinaci s Mezinárodní agenturou pro energii (IEA) prozkoumáme další opatření, abychom snížili prudký nárůst cen a zabránili dalším dopadům na naše ekonomiky a společnosti, a to jak v rámci G7, tak celosvětově,« uvedla G7 ve svém prohlášení.
Skupina dodala, že vítá nedávné reakce OPEC na zpřísnění situace na mezinárodních trzích, a vyzvala je, aby »v tomto ohledu pokračovaly v činnosti«, a povzbudila producentské země, aby zvýšily svou produkci.
Francouzský prezident Emmanuel Macron však v pondělí uvedl, že mu prezident SAE sdělil, že dva největší producenti ropy v rámci OPEC, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE), mohou těžko zvýšit produkci ropy.
»Ve světle nedávných zpráv v médiích bych chtěl objasnit, že SAE těží téměř na úrovni naší maximální produkční kapacity na základě současné základní produkce OPEC+,« uvedl v pondělí pozdě večer v prohlášení ministr energetiky SAE Suhail bin Mohammed Al Mazrouei.
Kritika
Rusko je podle Světové banky největším světovým vývozcem pšenice, surového železa, zemního plynu a niklu a má významný podíl na vývozu uhlí, ropy a rafinovaného hliníku, zatímco Ukrajina je klíčovým vývozcem potravinářských komodit, jako je pšenice a slunečnicový olej.
Nadměrné ceny ropy, plynu a potravin zvýšily ceny většiny členů G7 na rekordní úroveň. V květnu dosáhla inflace spotřebitelských cen ve Velké Británii 40letého maxima 9,1 %, což je nejvyšší hodnota v rámci skupiny G7, následovaná USA (8,6 %), Německem (7,9 %), Itálií (6,8 %) a Francií (5,8 %).
Země G7, které obecně uvízly v pasti vysoké inflace, byly nuceny upravit tempo snižování měnové politiky. Americký Federální rezervní systém agresivně zvýšil úrokové sazby, čímž riskoval recesi.
Průzkum již dříve ukázal, že méně Američanů podporuje sankce proti Rusku na úkor americké ekonomiky.
V komuniké G7 se rovněž zavázala řešit globální problémy týkající se změny klimatu, potravinové bezpečnosti a zadlužení.
G7, která zastupuje pouze 10 % světové populace, nepomůže vyřešit globální problémy bez spolupráce s širším mezinárodním společenstvím a teprve se ukáže, zda G7 své závazky skutečně splní, uvedla ve středu agentura Xinhua s odvoláním na názory pozorovatelů.
Během summitu vypukly v blízkosti místa konání v německém Mnichově demonstrace. Demonstranti odsuzovali hlavní západní průmyslové země za zhoršení situace na Ukrajině a v oblasti potravinové bezpečnosti a stěžovali si na nedávný prudký nárůst cen.
Do roku 2021 poskytly země G7 na rozvojovou pomoc v průměru pouze 0,32 % svého hrubého národního důchodu, což není ani polovina slíbených 0,7 %, uvedla Friederike Roderová, viceprezidentka neziskové skupiny Global Citizen.
(za)