Samarkandský summit: Co Čína navrhla pro posílení jednoty a spolupráce v rámci SCO?

Čínský prezident Si Ťin-pching se při své první zahraniční cestě od začátku pandemie covid-19 vydal do Střední Asie, aby se zúčastnil výročního summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), který se letos konal v uzbeckém Samarkandu. Mluvčí ministerstva zahraničí to označil za »nejdůležitější událost čínské diplomacie hlavy státu v předvečer 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny« a uvedl, že to ukazuje, jak velký význam Čína SCO přikládá.

Na pátečním 22. zasedání Rady hlav států SCO prezident Si poznamenal, že SCO je důležitou konstruktivní silou v mezinárodních a regionálních záležitostech. Vyzval proto skupinu, aby udržovala šanghajského ducha, posilovala jednotu a spolupráci a podporovala budování ještě užšího společenství SCO se společnou budoucností.

Šanghajský duch pokračuje

Samarkandský summit SCO se koná v době, kdy je svět svědkem kombinovaného dopadu pandemie, která neměla obdoby po celé století, trendu deglobalizace a dalších složitých faktorů, přičemž globální systém řízení ekonomiky čelí výzvám.

Šanghajský duch, pojmenovaný podle čínského města, v němž byla skupina založena, a jako její základní hodnoty a směrnice, se vyznačuje vzájemnou důvěrou, vzájemným prospěchem, rovností, konzultacemi, respektem ke kulturní rozmanitosti a snahou o společný rozvoj.

V pátek Si uvedl, že to, z čeho lze čerpat z bohaté praxe skupiny, zahrnuje politickou důvěru, vzájemně výhodnou spolupráci, rovnost, otevřenost a inkluzivitu a rovnost a spravedlnost, což plně ztělesňuje šanghajského ducha.

»Ukázalo se, že šanghajský duch je zdrojem síly pro rozvoj SCO a také základním vodítkem, kterým se členské státy SCO musí řídit i v následujících letech,« uvedl Si. »Za pozoruhodný úspěch SCO vděčíme šanghajskému duchu. A budeme se jím řídit i nadále, když budeme postupovat vpřed,« slíbil.

Kromě bezpečnosti

V době, kdy narůstají geopolitické konflikty a netradiční bezpečnostní hrozby, jako je extremismus a terorismus, hraje SCO důležitou roli při zajišťování regionální bezpečnosti a společné prosperity. Její úloha však přesahuje rámec bezpečnosti.

Si během svého projevu vyzval členy SCO, aby mezi sebou posílili praktickou spolupráci. Uvedl, že Čína je připravena spolupracovat se všemi ostatními zúčastněnými stranami na realizaci globální rozvojové iniciativy navržené Čínou a společně prosazovat iniciativu Pásmo a cesta.

Na summitu byla rovněž přijata prohlášení o zajištění mezinárodní energetické a potravinové bezpečnosti. Si se zavázal, že Čína poskytne rozvojovým zemím v nouzi mimořádnou humanitární pomoc v podobě obilí a dalších zásob v hodnotě 1,5 miliardy jüanů.

Čínský prezident rovněž vyzval skupinu, aby plně realizovala dokumenty o spolupráci v oblastech, jako jsou obchod a investice, infrastruktura, dodavatelské řetězce, vědecké a technologické inovace a umělá inteligence.

Si varoval před »posedlostí utvářením malého kruhu« a znovu zdůraznil, že je důležité prosazovat skutečný multilateralismus, aby se zlepšila globální správa věcí veřejných a zajistilo se, že mezinárodní řád bude spravedlivější a rovnější.

Vize pro budoucnost

Od svého založení v roce 2001 má SCO za sebou mimořádnou cestu. K dnešnímu dni má organizace osm řádných členů, čtyři pozorovatelské země a řadu partnerů pro dialog.

Z hlediska geografického rozsahu a počtu obyvatel je SCO největší regionální organizací na světě, která pokrývá přibližně 60 % rozlohy Eurasie a 41 % světové populace. Podle Světové banky se její členové v roce 2021 podíleli na celosvětovém HDP 24 procenty.

A SCO se stále rozrůstá. Na pátečním summitu bylo podepsáno memorandum o závazcích týkajících se plného členství Íránu v SCO; byl zahájen postup pro přistoupení Běloruska; byla podepsána memoranda o porozumění, která udělují Egyptu, Saúdské Arábii a Kataru status partnerů SCO pro dialog; bylo dosaženo dohod o přijetí Bahrajnu, Malediv, SAE, Kuvajtu a Myanmaru jako nových partnerů pro dialog.

Čínský prezident konstatoval, že o vstup do rodiny SCO žádá stále větší počet zemí, což plně dokazuje sílu vize SCO a široce sdílenou důvěru v její budoucnost.

V závěru svého projevu Si vyzval všechny země, aby jednaly v duchu Šanghaje, pracovaly na stabilním rozvoji SCO a společně budovaly region jako mírový, stabilní, prosperující a krásný domov.

(pr)

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. Je třeba přijmout tu roli, že Čína a jiné velmoci Orientu mohou být velice cenným partnerem, partnerem k tomu, aby nám pomohla překlenout tu krizi, ve které jsme.

    • Světová dominance USA se stává minulostí, multipolarita se stává skutečností. V tomto procesu globálních střetů musí EU hrát svou roli.

  2. Jenže stratégové Západu nejsou schopni pochopit postoje Číny a organizace ŠOS, které jsou založeny na principech míru, spolupráce a společného rozvoje všech zúčastněných stran.

  3. Pragmatismus, smysl pro vzájemně výhodnou spolupráci a poctivé partnerství, to je teď bezvěrectví k těm jedině pravým hodnotám.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy