Podle významného amerického ekonoma a profesora na Kolumbijské univerzitě v New Yorku Jeffreyho Sachse lze ozbrojený konflikt na Ukrajině vyřešit mírovou cestou, ale Kyjev musí upustit od své žádosti o členství v NATO a sankce proti Rusku musí být zrušeny. Sachs to uvedl v rozhovoru zveřejněném ve čtvrtek na internetových stránkách listu Magyar Nemzet.
Sachs byl tázán, jak dosáhnout trvalého míru na Ukrajině. »Dlouhodobý mír lze vybudovat na šesti principech. Především by Spojené státy měly dát jasně najevo, že NATO se nebude rozšiřovat na úkor Ukrajiny a Gruzie. Za druhé, Ukrajina by měla vyhlásit svou neutralitu. Za třetí, Rada bezpečnosti OSN a další země, včetně Německa, Turecka, Brazílie a případně Maďarska, by společně převzaly odpovědnost a zaručily dodržování mírové smlouvy. Podle čtvrté zásady by členské státy NATO měly vážně omezit vyzbrojování Ukrajiny. Za páté by Kyjev měl mít jasný plán vstupu do Evropské unie jako neutrální stát – stejně jako Rakousko. A konečně by měly být zrušeny sankce vůči Rusku a obnoven obchod mezi Evropskou unií a Ruskem,« uvedl Sachs.
»Samozřejmě, že v současné době nejsme takové dohodě ani blízko, ale není nemožné jí dosáhnout,« pokračoval profesor. »Je jasné, že se tak nemusí stát ze dne na den, ale pouze krok za krokem po dlouhých jednáních, ale taková dohoda by byla v zájmu všech zemí, včetně Ruska a Ukrajiny,« je přesvědčen expert.
V reakci na novinářskou repliku, že jeho návrhy jsou v rozporu s ukrajinským plánem, který podle prezidenta Vladimira Zelenského představuje jedinou cestu k míru, Sachs uvedl: »Zelenského mírový plán není skutečným mírovým plánem. Ve skutečnosti je to plán na porážku Ruska. Ve skutečnosti slouží spíše propagandistickým účelům než skutečnému usměrňování.«
»Je to velmi špatné,« dodal profesor Kolumbijské univerzity. Podle něj má v případě neúspěchu jednání o normalizaci situace nejvíce co ztratit právě Ukrajina, proto by měli ukrajinští představitelé jako první usilovat o mírovou dohodu.
(ici)