S rostoucím zájmem majitelů domácích mazlíčků má tradiční čínská medicína pozitivní vyhlídky na další rozvoj

Na čínských sociálních sítích se nedávno rozšířilo krátké video se zoufalým zlatým retrívrem. Video ukazovalo psa s přimhouřenýma očima, uslintanou tváří a zvláštní sestavou jehliček na nose.

Jednalo se o akupunkturní jehly. Podle veterináře na videu pes podstupoval tuto tradiční léčbu, aby zmírnil příznaky ochrnutí tváře.

Video vzbudilo zájem o tajuplnou tradiční čínskou medicínu (TCM) pro psy a kočky.

Ačkoli se to mnohým může zdát jako novinka, tradiční čínská metoda léčby zvířecích onemocnění, včetně ochrnutí, není zdaleka nová.

Tato praxe má dokonce svůj vlastní název – tradiční čínská veterinární medicína neboli TCVM.

Chu Jü-šeng, praktický lékař TCVM ve veterinární výukové nemocnici Čínské zemědělské univerzity, každou neděli během svých ordinačních hodin diagnostikuje a léčí přibližně 40 domácích zvířat.

Jejich počet neustále roste, stejně jako komplikovanost onemocnění. »Většina majitelů zvířat, kteří sem přicházejí, vyčerpala všechny ostatní možnosti a jejich milovaná zvířata jsou často doporučena z některých jiných nemocnic s oznámením o kritickém onemocnění,« řekl.

Mezi Chuovými chlupatými pacienty byl nedávno i pes trpící žlučovými kameny ve žlučovodu.

Protože sedmiletý pes loni podstoupil operaci odstranění žlučníku kvůli jeho závažnému protržení, rozhodla se jeho majitelka Sun Ťie prozkoumat alternativu k západní medicíně, aby zmírnila příznaky.

Sun uvedla, že po roce léčby akupunkturou a bylinnými léky snímky B-scanu ukázaly, že se žlučové kameny jejího psa výrazně zmenšily.

A léčba pomocí TCM stála jen zlomek ceny invazivní operace. Například pravidelná akupunkturní terapie stojí pokaždé asi 300 jüanů (asi 41 amerických dolarů).

TCVM, známá svou filozofií »péče o celý životní cyklus«, je mezi čínskými majiteli domácích zvířat oblíbená pro své preventivní a léčebné metody v průběhu celého života zvířete, včetně kojeneckého věku, středního věku, stáří a někdy i hospicové péče.

»Naonao jsem vychovávala od doby, kdy byla teprve osmiměsíčním štěnětem. Miluji ji stejně jako své vlastní dítě,« řekla Li Šeng-wen, majitelka dvanáctiletého čau-čau.

Když v lednu loňského roku CT vyšetření odhalilo v Naonaoině břiše mnohočetné metastazující nádory, byla Li zdrcená.

Veterináři, se kterými se Li radila, doporučili eutanazii. Vzhledem k velmi špatnému stavu Naonao bylo velmi pravděpodobné, že by operaci nepřežila. Bez zásahu by se však její nemoc mohla kdykoli zhoršit a vést k její smrti.

Zdrcená zármutkem Li vyhledala pomoc na Chuově klinice a doufala, že Naonao bude moci v posledních dnech života žít co nejplnohodnotněji a nejpohodlněji.

Po měsíci léčby akupunkturou a bylinnou medicínou se Naonao zlepšila chuť k jídlu a její stav se začal zlepšovat.

»Naonao mohla štěkat, běhat za mnou a komunikovat s hosty doma – byla stejně energická jako normální pes!« dodala Li.

Přestože ji Chu nedokázal zachránit, Naonao prožila posledních osm měsíců života kvalitně a důstojně, než v září zemřela.

TCVM uplatňuje holistický přístup k wellness a léčbě nemocí. Stejně jako TCM používá čtyři diagnostické metody – prohlídku, poslech a čich, dotazování a měření pulsu – k identifikaci příznaků a vypracování terapie na míru.

Existují však určité rozdíly. Například při posuzování štěněte nebo kotěte se puls měří ze stehenní tepny na zadních končetinách.

Díky integraci nových technologií do TCM byly v TCVM zavedeny inovace, jako je elektroakupunktura a laserová terapie, které lépe řeší a uspokojují potřeby léčby zvířat.

S rozmachem čínské ekonomiky zaměřené na domácí mazlíčky se TCM stává cenným doplňkem západní medicíny v oblasti péče o zvířata a jejich léčby. Podle Bílé knihy o průmyslu domácích mazlíčků 2023-2024 (Zpráva o spotřebě), kterou vydala společnost Petdata.cn, která sleduje trh s domácími mazlíčky, bude v roce 2023 v čínských městech žít více než 120 milionů psů a koček.

»Po individuální léčbě domácích zvířat je velká poptávka, což je přesně to, co léčba TCVM nabízí,« uvedl Fan Kchaj, docent Vysoké školy veterinární medicíny na Čínské zemědělské univerzitě.

»Majitelé domácích mazlíčků dali najevo své preference tím, že se přiklonili k této službě,« řekl Chu. »V loňském roce přibližně každý osmý případ řešený naší nemocnicí v určitém okamžiku vyhledal léčbu TCVM.«

Navzdory rostoucí popularitě je v Číně zoufalý nedostatek odborníků na TCVM. Pouze asi šest vysokých škol nabízí bakalářské obory související s tradiční čínskou veterinární medicínou a tyto instituce ročně přijmou asi 200 studentů.

Aby se tento nedostatek překlenul, ministerstvo školství nařídilo povinné kurzy TCVM pro všechny studenty veterinární medicíny a spustilo kurzy TCVM online na národní platformě pro odborné vzdělávání.

»TCVM je nositelem jemné tradiční kultury čínského národa. Věřím, že bude mít světlejší budoucnost a bude ještě populárnější na domácí i světové úrovni,« řekl Chu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy