Rybáři z prefektury Fukušima, kde se nachází havarijní jaderná elektrárna Fukušima-1, považují za nepřijatelné plány úřadů a provozovatele elektrárny vypouštět vodu vyčištěnou od radioaktivních částic do oceánu. V úterý to prohlásil Tetsu Nozaki, předseda Asociace rybářských družstev prefektury Fukušima.
»Nejsme v pozici, abychom mohli učinit toto rozhodnutí,« citovala ho tisková agentura Kjódó. Nozaki se předtím v úterý setkal s ministrem hospodářství, obchodu a průmyslu země Jasutošim Nišimurou, který zástupce místních rybářských družstev seznámil se zprávou MAAE, která již dva roky posuzuje japonské plány na vypuštění vody z jaderné elektrárny. Předseda Asociace rybářských družstev prefektury Fukušima zopakoval, že základním postojem místních rybářů je, že jsou proti vypouštění vody.
MAAE 4. července vydala zprávu, v níž připustila, že japonské plány na vypouštění vody jsou v souladu s mezinárodními normami. Šéf organizace Rafael Grossi během své cesty do Japonska potvrdil, že agentura považuje dopady vypouštění vody na obyvatele a ekosystém regionu za velmi malé. V pracovní skupině, která měla za úkol prozkoumat plán vypouštění, byli odborníci z Ruska, Číny, Spojených států, Austrálie, Argentiny, Velké Británie, Vietnamu, Kanady, Korejské republiky, Republiky Marshallovy ostrovy a Francie.
V nádržích jaderné elektrárny Fukušima 1 se nahromadilo více než 1,25 milionu tun vody, která byla použita k chlazení reaktorů poškozených vlnou tsunami v březnu 2011. Japonská vláda tvrdí, že voda je obecně čistá od radioaktivních látek a obsahuje pouze izotop vodíku (tritium). V dubnu 2021 se Tokio rozhodlo vypustit značnou část této vody do oceánu. Obsah tritia v ní má být před vypuštěním smícháním s čistou oceánskou vodou zvýšen na jednu čtyřicetinu bezpečnostní normy stanovené Mezinárodní komisí pro radiologickou ochranu a japonskou vládou a na jednu sedminu normy přijatelné pro pitnou vodu Světové zdravotnické organizace. Vypouštění se navrhuje provádět speciálně vybudovaným tunelem po dobu 30 let pod dohledem MAAE.
K havárii v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči došlo poté, co mohutná vlna tsunami vyřadila její energetické a chladicí systémy. V důsledku toho se v reaktorech tří bloků roztavilo jaderné palivo a prohořelo kontejnmenty. To bylo doprovázeno výbuchy vodíku, které poškodily čtvrtý blok. Uvolnilo se velké množství radioaktivního materiálu, který zamořil okolní oblasti elektrárny. Úplná demontáž JE má být dokončena do roku 2050.
(jb, TASS)