Meziroční míra inflace u potravin ve Velké Británii dosáhla v únoru 17,1 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 45 let. Příslušné údaje v úterý zveřejnila mezinárodní agentura pro výzkum trhu Kantar.
»Pro lidi jsou rostoucí ceny potravin druhým nejdůležitějším finančním problémem hned po nákladech na elektřinu. Dvě třetiny obyvatel se obávají zdražování potravin a nápojů,« uvedl Fraser McKevitt, který ve společnosti Kantar vede maloobchodní a spotřebitelské analýzy.
Podle britského Úřadu pro národní statistiku (ONS) překročila roční inflace u potravin v zemi hranici 17 % naposledy v roce 1977, kdy činila 17,6 %. Před rokem ONS odhadoval míru inflace na 4,3 %.
Údaje společnosti Kantar naznačují pokračující růst cen potravin, mohou se však lišit od odhadů ONS, který údaje za únor zatím nezveřejnil. V lednu statistický úřad oznámil pokles meziroční míry inflace na 10,1 %, což je nejnižší hodnota za posledních pět měsíců. Důvodem byla stabilizace světového trhu s energiemi a pokles cen ropy a plynu. Rostoucí náklady na energie, dopady konfliktu na Ukrajině a nedostatek pracovních sil ve Velké Británii však nadále výrazně ovlivňují maloobchodní ceny potravin.
Podle internetových stránek britského parlamentu se od prosince 2021 do prosince 2022 cena odstředěného mléka v zemi zvýšila o 46 %, plnotučného mléka o 38,5 %, cukru o 38,5 %, olivového oleje o 39,5 %, sýrů o 32,6 % a másla o 29,4 %. Mezi kategorie potravin, které byly nejvíce postiženy vyššími cenami, patří také: těstoviny (29,1 %), mouka (29 %), vejce (28,9 %), mražená zelenina (25,7 %), margarín a ostatní pevné rostlinné tuky (24,2 %), džemy a med (24,2 %).
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství bude průměrný celosvětový nárůst cen potravin v roce 2022 činit 14,3 %.
(jb, TASS)