Rusko vyzvalo Turecko, aby bylo v Sýrii zdrženlivé, pomohlo by i stažení US Army

Rusko vyzvalo Turecko, aby projevilo zdrženlivost k použití nadměrné vojenské síly v Sýrii, a zabránilo tak zvýšení napětí. Podle ruských tiskových agentur to uvedl zmocněnec prezidenta Vladimira Putina pro Sýrii Alexandra Lavrentijev. Turecko v neděli provedlo nálety na cíle v severním Iráku a Sýrii proti kurdským milicím YPG a Straně kurdských pracujících (PKK), prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí řekl, že nevylučuje pozemní ofenzivu proti kurdským milicím v Sýrii.

»Vyzveme naše turecké kolegy, aby projevili určitou zdrženlivost, a zabránili tak eskalaci napětí nejen v severních a severovýchodních regionech Sýrie, ale na celém území,« uvedl Lavrentijev podle agentury RIA Novosti.

Turecko při nedělních leteckých útocích na severu Sýrie a Iráku zničilo 89 cílů napojených na zakázanou PKK a kurdskou milici YPG. Údery byly reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z předminulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům. Kurdové podíl na atentátu odmítají.

Lavrentijev uvedl, že Turecko o svých úderech v Sýrii a Iráku Rusko neinformovalo v předstihu. »Doufáme, že se nám podaří přesvědčit naše turecké partnery, aby upustili od použití nadměrné síly na syrském území,« uvedl Lavrentijev. Dodal, že Rusko bude spolupracovat se zúčastněnými stranami na nalezení mírového řešení včetně řešení »kurdské otázky«.

Lavrentijeva by ke stabilizaci situace v zemi mohlo rovněž přispět stažení amerického vojenského kontingentu ze severovýchodu Sýrie. »Domníváme se, že právě nezákonná přítomnost amerických vojáků na území Sýrie je jedním z hlavních faktorů přispívajících k nestabilní situaci. Stažení amerického vojenského kontingentu nejen ze severovýchodu, ale i z tzv. 55kilometrové zóny v Al-Tanfu by nepochybně přispělo k normalizaci a stabilizaci situace,« uvedl podle agentury TASS Lavrentijev.

»Vidíme, že Západ koordinuje úsilí, aby se pokusil podkopat pozice legitimních orgánů v Damašku. Budeme pracovat, budeme jednat s našimi tureckými a íránskými přáteli o tom, co můžeme udělat, abychom usnadnili kurdské rozhodnutí o stažení amerických vojsk. Je to poměrně obtížný úkol, jsme si toho dobře vědomi, ale myslíme si, že je to proveditelné,« dodal zmocněnec.

Kurdská strana PKK vede od roku 1984 ozbrojené povstání proti tureckému státu. Skupina je v Turecku, Evropě a Spojených státech považována za teroristickou organizaci. Kurdské milice YPG působí v Sýrii. V minulosti dostaly vojenskou podporu USA a dalších západních zemí, protože bojovaly proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Ankara je však považuje za součást PKK a tedy rovněž za teroristickou skupinu.

(čtk, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy