Zveřejněn model nové vesmírné stanice ROSS

Ruská vesmírná agentura Roskosmos dnes poprvé představila model své plánované vesmírné stanice ROSS. Podle agentury Reuters tím naznačila, že Moskva vážně uvažuje o opuštění Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a o vlastním orbitálním komplexu. Nedávno jmenovaný šéf vesmírné agentury Jurij Borisov na konci července prohlásil, že se Rusko stáhne z mezinárodního projektu po roce 2024 a že prioritou Roskosmosu v oblasti pilotované kosmonautiky bude vybudování vlastní stanice.

Dnes Roskosmos vystavil model své zamýšlené orbitální stanice na vojensko-průmyslovém fóru »Armija-2022«, které začalo v parku Patriot u Moskvy. V prohlášení vesmírná agentura uvedla, že nová stanice vznikne ve dvou fázích, aniž upřesnila data, píše Reuters.

V první fázi by měly začít fungovat čtyři moduly a ve druhé fázi by měly následovat další dva moduly a servisní plošina. To by mělo dohromady stačit až pro čtyři kosmonauty a vědecké vybavení. Ruská státní média naznačila, že zahájení první fáze je plánováno na roky 2025-26, nejpozději na rok 2030. Start druhé etapy na roky 2030-35.

Ruská vesmírná stanice – alespoň podle toho, jak je nyní zamýšlena – nepočítá se stálou lidskou přítomností, ale s obsazením dvakrát do roka, a to na delší dobu, píše Reuters. Roskosmos sdělil, že ROSS by ruským kosmonautům umožnila mnohem širší výhled na Zemi pro účely monitorování, než jaký mají ve svém současném segmentu na ISS.

Bílý dům a americká vesmírná agentura NASA po nedávných Borisovových výrocích uvedly, že oficiální zprávu o ruském odstoupení od mezinárodního projektu neobdržely. Šéf Roskosmosu následně poznamenal, že přesné datum odchodu Ruska z ISS bude záviset na jejím technickém stavu. Stávající dohoda účastníků projektu ISS počítá s tím, že by orbitální komplex, jehož vznik započal už v roce 1998, měl fungovat do roku 2024. Partneři projektu však loni dali najevo záměr prodloužit provoz stanice do let 2028 až 2030.

Zpráva o ruském úmyslu odejít z ISS přišla v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem. Navzdory rozkolu se však NASA a Roskosmos nedávno podle agentury AP dohodly na pokračování společných letů na ISS. Mezinárodní vesmírná stanice v současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem, který na Rusko uvalil sérií sankcí.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy