Rusko má několik pádných důvodů, proč zůstat v dohodě o obilí

Existuje několik důvodů, proč by Rusko nemělo odstupovat od dohody o obilí, Moskva se s největší pravděpodobností bude nadále účastnit jednání, řekl agentuře TASS profesor istanbulské Univerzity Beykent a vedoucí katedry mezinárodních vztahů Armagan Gozkaman.

»Chtěl bych hned říci, že si nemyslím, že by Rusko od těchto dohod reálně odstoupilo, a to kvůli třem faktorům. Rusko má určité výhody výměnou za usnadnění přepravy ukrajinských potravin přes Černé moře, prodej hnojiv a s možností prodeje zemního plynu. To je důležité a Rusko se toho nevzdá,« řekl.

Druhým důvodem je podle Gozkamana dopad na africké země. Dodal, že aby Moskva od dohody odstoupila, musí se stát něco velmi vážného, například – buď vážné vystupňování úrovně konfrontace mezi stranami konfliktu, úplné a záměrné neplnění závazků ze strany země, která se s Ruskem dohodla na vývozu ruských hnojiv a plynu. Třetím důvodem je zapojení Číny do obchodu s obilím, dodal expert. Pokud bude dohoda zrušena, může Rusko podle jeho názoru přijít o určité zvýhodnění při jednání s Čínou.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov již dříve uvedl, že Rusko nebude donekonečna projevovat dobrou vůli v situaci kolem dohody o obilí, protože Západ neplní dohody o vývozu ruských zemědělských produktů. »Rusko opakovaně činilo gesta dobré vůle a projevovalo velmi zodpovědný přístup. Ale bohužel při absenci reciprocity a přání kolektivního Západu plnit část dohod týkajících se Ruska samozřejmě tento projev dobré vůle, politické vůle, nemůže být nekonečný,« řekl.

Peskov dodal, že odstoupení Ruska od obilné dohody je možné, až skončí její další prodloužené období. Putin v úterý na setkání s vojenskými zpravodaji uvedl, že Rusko zvažuje odstoupení od dohody o dodávkách obilí. Upozornil na skutečnost, že většina ukrajinského obilí v rozporu s dohodami putuje do poměrně prosperujících zemí Evropské unie. »My tomu rozumíme. Záměrně jsme na ni přistoupili, abychom podpořili rozvojové země – naše přátele a abychom zrušili sankce vůči našemu zemědělskému sektoru. Opět jsme byli podvedeni,« řekl. Navíc, pokračoval, se do afrických zemí nedostává téměř žádné ukrajinské obilí. »Proto nyní uvažujeme o odstoupení od této takzvané obilní dohody. Koridory pro plavidla jsou navíc neustále využívány nepřítelem k vypouštění námořních dronů,« řekl Putin

Dne 22. července 2022 byl v Istanbulu podepsán balík dokumentů o dodávkách potravin a hnojiv na mezinárodní trh. Původně byly dohody uzavřeny na 120 dní, v listopadu loňského roku byly prodlouženy na stejnou dobu. Dne 18. března 2023 Rusko oznámilo prodloužení dohody o 60 dní s upozorněním, že to bude dostatečný čas na vyhodnocení plnění memoranda podepsaného s OSN. Dne 17. května turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že dohoda o dodávkách obilí byla prodloužena o dva měsíce počínaje 18. květnem.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy