Konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP27) v Egyptě a trvala o 36 hodin déle než plánovaná doba. Valné shromáždění přijalo desítky usnesení, jejichž nejpozoruhodnějším výsledkem je schválení zřízení fondu na ztráty a škody na pomoc rozvojovým a zranitelným zemím postiženým změnou klimatu.
Je to těžce dosažený úspěch, který reaguje na naléhavé požadavky rozvojových zemí a aktivně podporuje globální reakci na změnu klimatu. Některá média uvedla, že »je to historický pokrok«. Generální tajemník OSN António Guterres vydal prohlášení, které zdůraznilo, že zasedání učinilo důležitý krok směrem ke spravedlnosti. CNN citovala odborníky na klima, když uvedla, že tento úspěch je z velké části způsoben solidaritou rozvojových zemí a jejich větším vlivem než v posledních několika letech.
Tématem COP27 byla »implementace«, což zdůrazňuje, že všechny strany by měly jednat, zejména rozvinuté země by měly plnit své závazky. Historicky je globální změna klimatu způsobena hlavně rozvinutými zeměmi, ale většinu ztrát a škod, které změny klimatu způsobují, nesou rozvojové země, což je nespravedlivé. Rozvinuté země by proto měly nést »společnou, ale odlišnou odpovědnost«, plnit povinnost převzít vedení při snižování emisí a poskytnout náhradu rozvojovým zemím, které trpí škodami způsobenými změnou klimatu.
Jako největší rozvojová země byla Čína vždy aktivistou a činitelem v reakci na změnu klimatu. Od roku 2012 do roku 2021 Čína zaznamenala průměrný ekonomický růst 6,5 procenta s průměrnou roční rychlostí růstu spotřeby energie 3 procenta. Čínské emise oxidu uhličitého na jednotku HDP se v roce 2021 snížily v porovnání s rokem 2012 asi o 34,4 procenta, což odpovídá snížení emisí oxidu uhličitého o 3,7 miliardy tun. Čínské kumulativní investice do obnovitelných zdrojů energie dosáhly 380 miliard amerických dolarů, čímž Čína zaujala první místo v této oblasti na světě.
Na konferenci COP27 se čínská delegace komplexním a hloubkovým způsobem účastnila konzultací v rámci téměř sta témat, pevně chránila společné zájmy rozvojových zemí a významně přispěla k balíčku pozitivních výsledků jednání. Zvláště cenné je, že když jsou některé země postiženy geopolitickými konflikty a energetickou krizí a zpomalují nebo dokonce obracejí své činnosti v reakci na změnu klimatu, Čína nadále podporuje snižování emisí. Wall Street Journal uvedl, »Čínská opatření na řešení změny klimatu překročila její závazky«.
»Naše planeta je stále v pohotovosti«. Toto hodnocení generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese stojí za hluboké zamyšlení. Dosažení cílů Pařížské dohody nezávisí na heslech, ale na akcích. Pro COP27 není snadné dosáhnout výsledků, ale opatření v oblasti klimatu stále čelí mnoha výzvám a stále je třeba vykonat mnoho práce v následných opatřeních. Klíčové je, aby rozvinuté země dodržely své sliby a praktickými činy plnily své závazky.
(pr)